Kontrola paliwa

Koszty związane z wydatkami na paliwo, jakie ciążą po stronie przedsiębiorców nie należą do najmniejszych. To właśnie flota samochodowa dla wielu firm stanowi podstawowe narzędzie pracy i świadczenia usług, dlatego ilość zużywanego paliwa stanowi istotną część wydatków generowanych przez firmę. Aby to zjawisko ograniczyć i zmniejszyć te koszty wprowadzono kontrolę paliwa, którego zadaniem jest analiza pracy kierowcy ze stanem faktycznym, jakie wskazują liczniki.

Monitorować zużycie paliwa w firmie można na wiele sposobów. Jednym z nich jest zamontowanie sondy paliwowej, której zadaniem jest wychwycenie kradzieży paliwa przez pracowników. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów urządzeń, które różnią się między sobą nie tylko ceną zakupu, ale przede wszystkim dokładnością w pomiarach.

Kontrola paliwa w firmie może być przeprowadzana za pomocą sondy cyfrowej, która jest odpowiednikiem urządzenia analogowego, który charakteryzuje się większym stopniem dokładności. Dodatkowo, jej cechą charakterystyczną jest wysoka wytrzymałość na wszelkiego rodzaju zakłócenia czy też skoki napięcia zasilającego od 18V do 36 V. Dane, jakie są gromadzone na sondzie cyfrowej umożliwiają cyfrowy odczyt zużywanego paliwa, dzięki czemu nie możliwe jest ich zniekształcenie ze względy na warunki atmosferyczne. Ten rodzaj kontroli paliwa umożliwia także przeglądanie poziomu paliwa w zbiorniku, przeglądanie tankowań i ewentualnych upustów, w ten sposób zabezpieczając firmę przed nieuczciwymi pracownikami – złodziejami. Jednak, aby pomiary były miarodajne konieczne jest zastosowanie jednej sondy do każdego zbiornika. To rozwiązanie cieszy się dużą popularnością wśród firm, ponieważ jest nie tylko łatwe w montażu, ale również charakteryzuje się wysoką trwałością, dzięki czemu nie jest to inwestycja na krótką metę. A oprócz, dokładne pomiary z całkowitym, maksymalnym błędem na poziomie +- 2 procent dają rzeczywisty obraz, co do tego, na jakim poziomie kształtują się zużycia paliwa na danym pojeździe.

Jeszcze innym sposobem kontroli paliwa w firmie jest montaż przepływomierzu. Tego rodzaju urządzenie jest zarezerwowane dla samochodów z silnikiem diesla. Jest montowany w układy paliwowe samochodów ciężarowych, pojazdów trakcyjnych, traktorów, ładowarek, koparek i innego ciężkiego sprzętu budowlanego, łodzi, transportu technologicznego czy innych pojazdów z silnikiem diesla. Przepływomierz może spełniać dwie funkcje pomiaru – odczyt na miejscu przy obsłudze pojazdu, a także odczyt online w specjalnie przeznaczonych do tego systemie. Taka kontrola paliwa połączona z lokalizatorem GPS w błyskawicznym stopniu umożliwia wychwycenie jakichkolwiek, nawet najmniejszych nieprawidłowości w ilości zużywanego paliwa na danym pojeździe. Dodatkowym atutem przepływomierza jest możliwość obliczenia normy zużycia na każdym rodzaju wykonywanej pracy, a także procesów technologicznych maszyn, jakie wchodzą w skład monitoringu. W ten sposób można efektywniej i racjonalniej zarządzań kosztami paliwa na każdym z etapie prac.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *