Zastosowanie oleju kokosowego

olej kokosowy

Niewiele jest substancji, które w naturalny sposób mogą sprawdzić się w rozmaitych okolicznościach – przykładowo zarówno w kosmetyce, jak również w kuchni. Zwykle, mając na myśli taką różnorodność, stawiamy na rozmaite warzywa i owoce. Okazuje się jednak, że część naturalnych, ekologicznych tłuszczów również może być stosowana w różnych miejscach z dużym powodzeniem.

Warto pamiętać o tym, że do takich kosmetyków czy może naturalnych substancji zalicza się również olej kokosowy. Jest on niezwykle unikalny w swojej formie, ale mimo to trzeba wiedzieć, jak go dobrać, aby pasował do swojego przeznaczenia. Co istotne, w wielu przypadkach olej ten może z powodzeniem znaleźć się zarówno w naszej kuchni, jak i naszej łazience.

Różne oleje kokosowe

Olej kokosowy w temperaturze pokojowej zawsze ma formę stałą, czyli przypomina raczej masło, aniżeli od razu znany nam w kuchni olej. Z tego powodu trzeba go zwykle przechowywać w miejscu chłodnym i ciemnym, aby dłużej zachował swoje prozdrowotne właściwości. Trzeba jednak przy zakupie zwrócić uwagę na jego produkcję. Przede wszystkim najlepszy i najzdrowszy zarówno do kuchni, jak i pielęgnacji, będzie olej kokosowy zimnotłoczony. Jest on zwykle nierafinowany, co oznacza, że pozyskiwany naturalnie. Ma piękny kolor oraz kokosowy zapach i smak, o czym warto pamiętać podczas przygotowania dań. Olej rafinowany jest tłoczony w wysokiej temperaturze, przez co traci nie tylko smak oraz zapach, ale również wiele prozdrowotnych właściwości.

Idealny do kuchni

Warto wiedzieć, że olej kokosowy ma szerokie zastosowanie w kuchni. Nie należy jednak spożywać go za dużo, bowiem pozytywne rezultaty ma tylko w małych ilościach. Przede wszystkim niweluje otyłość brzuszną i wspomaga odchudzanie. Dodatkowo wspiera również rozbudowę masy mięśniowej i ogranicza na przyszłość odkładanie tkanki tłuszczowej organizmie. Świetnie sprawdza się dla osób często chorujących, bo z uwagi na kwas laurynowy działa przeciwzapalnie. Przeciwdziała demencji i łagodzi ją w początkowym stadium. Badania wskazują również na to, że zapobiega chorobom układu krążenia i serca.

Doskonały do pielęgnacji

Oczywiście, olej kokosowy jest także doskonały w codziennej pielęgnacji. Dzięki swojej bogatej strukturze świetnie wygładza i odżywia skórę, przez co jest idealny dla cery zniszczonej oraz suchej. Jego działanie antybakteryjne niweluje trądzik, pomagając w starciu ze skórą problemową. Stosowany w formie wcierki do włosów będzie je odżywiał oraz stymulował ich wzrost. W końcu stosować go można w formie pasty do zębów, bo naturalnie nawilża i pomaga utrzymać przyjemny zapach z ust.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *