O bieliźnie termoaktywnej

Odzież sportowa powinna zapewniać pełną swobodę ruchów i chronić rozgrzane mięśnie przed wychłodzeniem. Podczas aktywności fizycznej krew zaczyna szybciej krążyć, a ciało pocić. Dobre ubranie musi zatem sprawnie odprowadzać wilgoć, a jednocześnie zatrzymywać ciepło, aby dopuścić do wyziębienia organizmu. Kupując dres, czy kombinezon sportowy należy zwrócić uwagę na materiał, z którego są uszyte. Ale nie tylko wierzchnia odzież wpływa na komfort podczas ćwiczeń fizycznych. Nawet najlepszy dres nie spełni do końca swojej roli jeżeli założymy pod niego nieodpowiednią bieliznę. Nawet przylegająca, bawełniana bielizna nie sprawdzi się podczas dużego wysiłku. Właśnie z tego powodu na intensywne, ciężkie treningi szczególnie polecana jest bielizna termoaktywna.

Wybór bielizny termoaktywnej jest ogromny i może stanowić problem dla początkującego sportowca. Na co zatem należy zwrócić uwagę podczas kupowania tej specyficznej odzieży? Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy użyty materiał odprowadza wilgoć. Szybki rozwój techniki i liczne badania prowadzone nad podwyższeniem jakości materiałów sprawiają, że producenci odzieży sportowej prześcigają się w tworzeniu coraz lepszych gatunkowo towarów. Niestety, ma to swoje odbicie w cenie. Bielizna termoaktywna wysokiej klasy nie należy do tanich. Plusem jednak jest to, że raz kupiona potrafi służyć bardzo długo, nie odkształca się i nie odbarwia podczas prania. Kupując bieliznę trzeba zwrócić także uwagę na jej rozmiar i fason. Wybór modelu zależy wyłącznie od naszych preferencji. Pamiętajmy, że odzież termoaktywna musi dobrze przylegać do ciała, ponieważ tylko wtedy spełnia swoje zadanie.

Czy da się jeździć na rowerze, gdy na dworze panują minusowe temperatury? Oczywiście, że tak, pod warunkiem, że dobrze się do tego przygotujemy. Na mroźne dni wybieramy bieliznę termoaktywną, która jest nieco grubsza, dzięki czemu dobrze zatrzymuje ciepło, jednocześnie odprowadzając wilgoć. Idealnym połączeniem w czasie chłodów jest bielizna z rękawkami i szortami oraz ocieplany dres, lub kombinezon. Gruba bielizna jest polecana także tym, którzy łatwo marzną, lub pracują na wolnym powietrzu zimą, przez co są stale narażeni na bardzo niskie temperatury. Odwrotnie postępujemy w sezonie letnim. Podczas upałów bielizna jest również obowiązkowa, ale musi być lekka i odprowadzać zarówno wilgoć, jak i ciepło. Zwykła odzież nie „oddycha” (zwłaszcza ta, która jest zrobiona z tworzyw sztucznych niskiej jakości), co może doprowadzić do otarć, a w najlepszym wypadku powoduje dyskomfort.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.