Druga połówka w interesach

Gdy firma się rozrasta, warto pomyśleć o partnerze biznesowym.

Zanim jednak postanowisz do tej funkcji powołać szwagra – pomyśl. W prowadzeniu własnego przedsiębiorstwa nie ma miejsca na sentymenty. Kandydat na partnera biznesowego musi być jak żona Cezara – poza podejrzeniami. Czym zatem kierować się przy wyborze?

Szukaj optymisty. Dzięki takim osobom współpraca idzie gładko. Jeśli ten optymista jest na dodatek ambitny, zawieś na nim oko trochę dłużej. Stawianie celów bliskich i dalszych, dążenie do ich osiągania jest „supermocą” podczas prowadzenia firmy. Jeśli potencjalny partner w interesach jest personalizacją powiedzenia: „Od pucybuta do milionera” – być może dobrze trafiłeś.

Bardzo ważne są jego relacje z pracownikami. Gdy widzisz, że pomaga słabszym, mniej efektywnym podwładnym, możesz być pewny, że zdobędzie on sympatię nowych pracowników. Twoją również.

Elastyczność w dostosowywaniu się do nowych warunków to równie istotna cecha, jaką powinien posiadać przyszły partner biznesowy. Nie boi się zmian, chętnie zdobywa nowe umiejętności i informacje. Jego szerokie horyzonty myślowe pomogą  firmie w szybszym rozwoju.

Dobry partner w interesach to lojalny partner. Powinien wobec wszystkich być sprawiedliwy w osądach. Poczucie sprawiedliwości objawiające się w życzliwym upominaniu i przestrzeganiu niepisanych zasad moralnych to bardzo dobry znak na przyszłość. Takiemu człowiekowi można zaufać w stu procentach. Kluczową sprawą jest także umiejętność dzielenia się pomysłami z innymi. Dzięki „burzom mózgów”, stworzenie wspaniałego projektu to tylko kwestia czasu.

Charyzma, to cecha, która powinien posiadać przyszły partner w biznesie. Jest to jedna z tych cech, których nie widać, ale które czuć. Na tym polega siła charyzmatycznych ludzi. Nie muszą robić wiele, aby zarażali swoja pasją i ideami. Charyzma to rzecz często wrodzona, doświadczenie w prowadzeniu firmy – nie. Zatem, jeśli chcesz na swojego biznesowego kompana powołać żółtodzioba – powodzenia. Równie dobrze, mógłbyś zagrać w rosyjską ruletkę.

Istnieje jeszcze kilka cech, jakie powinien posiadać przyszły partner w interesach. Te wymienione wyżej są jedynie podstawą. Jeśli spełnia wszystkie warunki, bardzo możliwe, że znalazłeś tego, o którym marzą wszyscy szefowie. Poza materialnymi kryteriami, włącz przy wyborze intuicję. Są rzeczy, których ponoć nie ma, ale my je wyczuwamy. Zaufaj tym uczuciom, a szanse na spotkanie mądrego człowieka wzrosną.

Pamiętaj jednak, że ideały nie istnieją. Akceptuj małe wady.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *