Ulga podatkowa dla przedsiębiorców

odliczanie vat od samochodu osobowego Osobowe auto wykorzystywane zarówno przez przedsiębiorców jak i pracowników to jedna z podstaw w obrębie praktycznie dowolnej firmy.  Jako aktywo firmowe w corocznym rozliczeniu podatkowym można i trzeba je uwzględniać. Co za tym idzie odliczanie VAT od samochodu osobowego pozwala na znaczne zmniejszenie istniejących kosztów oraz maksymalizację możliwości firmy. Szczególnie istotne jest to w przypadku większych przedsiębiorstw posiadających więcej niż jedno auto osobowe. Odliczenie VAT od wszystkich pojazdów przekłada się w efekcie na duże kwoty, które spożytkować można w innych bardziej priorytetowych sferach.
Odliczenie VAT od samochodu osobowego może być zarówno częściowe jak i całkowite. Sfera wymogów jest tutaj zróżnicowana.

Podatnik posiada jednak dość szeroki wachlarz możliwości, które będą w stanie ułatwić mu cały proces. Przykładem jest posiadanie prywatnego samochodu w przedsiębiorstwie – co stanowi rację bytu dla wielu mikro, małych oraz średnich firm. W takim przypadku możliwym jest 50% odliczenie VAT-u od wydatków eksploatacyjnych. Dodatkowym benefitem jest możliwość odliczenia 50 % VAT od zużywanego paliwa – zmiana ta weszła w życie 1 lipca 2015 roku. Częściowe odliczenie jest często praktykowane, jednak to na pełnym wymiarze najbardziej zależy przedsiębiorcom. W celu całkowitego odliczenia VAT od samochodu osobowego znajdującego się w firmie należy:
– stworzyć oraz sukcesywnie prowadzić tzw. kilometrówkę,
– opracować dokładny regulamin zasad odnośnie użytkowania danego pojazdu, z którym należy zaznajomić każdego pracownika,
– zgłosić pojazd do Urzędu Skarbowego wypełniając druk VAT – 26.

Zarówno połowiczne jak i pełne odliczenie VAT od samochodu osobowego szybko przekłada się na wzrost wydajności przedsiębiorstwa. Mimo konieczności zaangażowania się w kilka dodatkowych procesów przedstawionych powyżej jest to możliwość, która coraz bardziej się opłaca. Paradoksalnie niewielu przedsiębiorców korzystało z niej do tej pory, na szczęście ten stan rzeczy się zmienia. Powodem jest stale rosnące zapotrzebowanie na różnorodne usługi, czego efektem jest wzrastająca konkurencja na rynku. Posiadanie możliwości szybkiego transportu towarów, usług oraz personelu bez wikłania się w rosnące koszty stanowi „być albo nie być” dla każdego przedsiębiorcy. Możliwości odliczenia również paliwa sprawiają, że wysokość kosztów eksploatacyjnych znacznie zimniejsza się zarówno w krótko jak i długofalowym rozrachunku dając przedsiębiorcom szersze pole manewru do inwestowania zaoszczędzonych środków na innych polach.

Dokładne wymagania jakie należy spełniać by móc odliczyć VAT od samochodu osobowego dostępne są w każdym Urzędzie Skarbowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *