Zdobienie ścian – ciekawe alternatywy

Jeszcze kilkanaście lat temu za dekoracje uważano przede wszystkim to, co stawiano na półkach. To sprawiało wiele problemu, bo kurz był wręcz wszechobecny, a sprzątanie – utrudnione. Dziś mamy wiele alternatyw, jeśli chcemy stworzyć ciekawe dekoracje. Świetnie sprawdzają się choćby fototapety samoprzylepne, które można położyć na ścianę i od razu cieszyć się ich przyjemnym wyglądem.

W wielu przypadkach dekoracje ścienne nadają całemu wnętrzu odpowiedniego charakteru. Jednocześnie niejednokrotnie źle je dobieramy czy też decydujemy się na techniki wymagające dużej sprawności manualnej. Tymczasem fototapety samoprzylepne to świetna alternatywa dla klasycznych tapet, a także dla wszystkich szablonów malarskich, w przypadku których niezbędne jest stosowanie dodatkowo farby.

fototapety samoprzylepneDlaczego warto przyklejać?

Zazwyczaj zdobienie ścian i rozmaitych, płaskich i gładkich powierzchni, np. frontów szafek, kojarzy się nam przede wszystkim z koniecznością stosowania rozmaitych farb. Nawet w przypadku szablonów malarskich, które znacznie ułatwiają to zadanie, zdobienie takimi metodami wymaga większych nakładów finansowych połączonych również ze sporą ilością pracy – zwykle dokładnej i łączącej się z odrobiną talentu. Z tego powodu fototapety samoprzylepne czy naklejki ścienne doskonale sprawdzą się jako wygodna alternatywa dla malowania rozmaitych elementów i zdobień. Są łatwiejsze w montażu i zwykle szybsze do zarówno położenia, jak i zdjęcia ze ściany. Można je również swobodnie wymieniać, a inwestycja w fototapetę jest zwykle mniejsza aniżeli zakup osobnych szablonów i farb.

Dobierz do pomieszczenia

Co jest istotne w momencie, gdy zdecydujemy się na fototapety samoprzylepne jako opcję dekorowania ścian? Przede wszystkim dobór odpowiednich fototapet, jeśli chodzi o materiał do zastosowania w konkretnym pomieszczeniu. Nieco inne właściwości będą miały fototapety stosowane w kuchniach, zwłaszcza nad blatami. Będzie je wyróżniać przede wszystkim odporność na wysokie temperatury i wilgoć, ale również obecność dodatkowej ochronnej powierzchni, która w świetny sposób będzie ulegała czyszczeniu na mokro. Z kolei fototapety samoprzylepne do pokoju dziennego są zwykle nieco tańsze, bo często również o wiele cieńsze i łatwiejsze w kładzeniu. Możemy tutaj zastosować klasyczny materiał bez dodatkowych klejów, bo temperatura czy wilgoć w salonie nie waha się w tak dużym stopniu, jak ta w kuchni. Istotne jest tylko to, aby dobrze wybrać wielkość fototapety – nie musi wbrew pozorom zajmować całej ściany, może zapełniać tylko np. przestrzeń pomiędzy konkretnymi meblami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *