Jak zrywać lokaty bankowe?

Lokaty bankowe charakteryzują się największym stopniem zabezpieczenia kapitału klienta. Bezpieczeństwo to jednak znacznie się zmniejsza, jeśli klient banku postanawia, niezależnie od przyczyn, wcześniej wypłacić swe środki. W zależności od wybranej formy lokaty, wcześniejsze zerwanie umowy ma zróżnicowane konsekwencje dla wartości kapitału początkowego i odsetek.

Jakie produkty bankowe zagwarantują nam płynność?

Pewne typy depozytów bankowych zapewniają klientowi większą płynność finansową. Do tej grupy zaliczyć można konta oszczędnościowe oraz lokaty progresywne. Niektóre umowy lokat tradycyjnych także zawierają zapisy zwiększające płynność kapitału zgromadzonego na rachunku, jednak występują one zdecydowanie rzadziej.

W swej tradycyjnej formie umowy o prowadzenie lokaty, przewiduje ona możliwość wcześniejszego wycofania się z umowy wraz z wycofaniem kapitału podstawowego. Sprawa odsetek nie jest już jednak tak oczywista. Dość często zerwanie umowy, niezależnie od bliskości terminu zapadalności lokaty, związane jest z utratą wszystkich naliczonych odsetek, co ma swoje plusy z perspektywy banku, jednak dla klienta stanowi poważną niedogodność.

Za możliwość wypłacenia części (np. 30 %) lub całości naliczonych do wybranego momentu odsetek, klient często płaci nieco mniejszą wartością przyjmowaną przez oprocentowanie lokat. Większe bezpieczeństwo kapitału finansowego ma tutaj odzwierciedlenie w mniejszym zarobku.

Lokaty progresywne

Lokaty progresywne zapewniają swoim klientom możliwość skorzystania z dodatkowej płynności finansowej, zbliżającej te lokaty bankowe do oferty, jaką sobą prezentują konta oszczędnościowe. Istniejące opcje pozwalają w pewnych przypadkach na wycofanie części kapitału podstawowego lub jedynie odsetek naliczonych w poprzednim okresie rozliczeniowym, dzięki czemu znacznie zyskują na wartości dla osób biorących pod uwagę taką ewentualność. Drugą ich zaletą jest dość znaczna swoboda w temacie zwiększania depozytu bankowego. Zazwyczaj kwoty transz są wcześniej określone, jednak nie wymagają dopełnienia dodatkowych formalności. Opłatą za zmianę warunków deponowania kapitału często staje się niższe oprocentowanie dla zmniejszonej wartości tego kapitału, jednak w porównaniu z całkowitą rezygnacją z odsetek, jest to rozwiązanie przyjazne klientowi.

Z punktu widzenia osoby oszczędzającej, wybór pomiędzy lokatą oferującą nieco wyższe oprocentowanie, a lokatą o znacznie większej płynności, powinien zostać podjęty jeszcze przed rozpoczęciem przeglądania konkretnych ofert bankowych. Kusząca propozycja, która nie spełnia warunku płynności finansowej, może okazać się produktem przynoszącym klientowi stratę, jeśli zostanie pochopnie wybrana. Ułatwieniem w poszukiwaniu najbardziej zbliżonego do oczekiwań produktu finansowego może być porównanie lokat wielu ofert. Takie porównanie lokat jest dostępne na portalach finansowych zajmujących się tematyką oszczędzania. Jednym z takich serwisów jest portal oszczedzajbezpiecznie.pl. Dostępne są na nim aktualne zestawienia najlepszych lokat oraz rankingi najatrakcyjniejszych ofert produktów bankowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *