Elementy mechaniczne pojazdu – nowe czy używane?

7673106612_e45a5afde9_cWszystkie części i elementy mechaniczne pojazdu w czasie jego eksploatacji ulegają stopniowemu zużyciu. Niektóre elementy musimy wymieniać co kilkadziesiąt tysięcy kilometrów inne wymieniamy raz, gdy ulegną poważnej awarii lub gdy mieliśmy wpadek i taki podzespół po prostu musimy wymienić. Przykładem może być skrzyni biegów, którą wymienia się bardzo rzadko – gdy samochód był źle eksploatowany, uległ poważnemu wypadkowi lub gdy faktycznie jest już na tyle stary, że elementy skrzyni biegów mogły ulec naturalnemu zużyciu. W takiej sytuacji stajemy przed decyzją – kupić nową część lub część używaną.

Oczywiście podstawowym kryterium jest zazwyczaj cena. Ta w przypadku części używanych jest zdecydowanie niższa, zwłaszcza jeśli chodzi o takie części samochodowe jak wspominana wcześniej skrzynia biegów. Nowa skrzynia biegów w zależności od modelu samochodu to wydatek rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Żaden kierowca, którego samochód wart jest niewiele więcej, nie będzie chętny do takiego zakupu. Używane skrzynie biegów są zdecydowanie tańsze – można je kupić już za kilkaset złotych i w zasadzie tylko dzięki obecności na rynku takich podzespołów w ogóle opłaca się naprawiać stare samochody. Kupując części używane trzeba jednak uważać, by nie wpaść w pułapkę i nie kupić elementu całkowicie niesprawnego lub już na tyle zużytego, że jego zakup i montaż w samochodzie nie ma najmniejszego sensu. Żeby dokonać takiej oceny, trzeba niestety troszeczkę się na tym znać, a przecież nie każdy kierowca ma takie umiejętności.

Kupując używane części, często trzeba po prostu zdać się na kwalifikacje mechanika, który dokonuje naprawy. Takie osoby zwykle potrafią ocenić jakość używanych podzespołów i jeśli chcą utrzymać klienta, nie wcisną mu przysłowiowego złomu – niestety z tym wciąż bywa różnie. Jeśli natomiast znamy się co nieco na mechanice samochodowej. Dobrym miejscem by znaleźć odpowiadające nam części samochodowe są złomowiska. Tutaj, jeśli dana część nie będzie pasowała do naszego auta, zwykle możemy ją zwrócić lub wymienić na element, który będzie do niego pasował.

Czego warto unikać? Nie opłaca się inwestować w używane części samochodowe układu zawieszenia – są one zwykle wyeksploatowane i po prostu nie ma to najmniejszego sensu. Oczywiście mogą być od tego pewne odstępstwa, ale taka jest właśnie ogólna zasada, którą potwierdzi praktycznie każdy dobry mechanik samochodowy. Dodatkowo w tym przypadku chodzi o kwestię naszego bezpieczeństwa na drodze, zatem nie warto na tych elementach oszczędzać nawet wtedy, gdy nasze auto jest stare i niewiele już warte.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *