Na co zwrócić uwagę przy zakupie latarki?

led lenser

Latarka to urządzenie, które może okazać się przydatne w różnych sytuacjach, często w najmniej spodziewanym momencie – gdy nastąpi awaria prądu w mieszkaniu, gdy zepsuje nam się samochód, jest noc, a my jesteśmy poza terenem zabudowanym, gdy jesteśmy na biwaku, nurkujemy czy chodzimy po jaskiniach. Z tego też powodu, zawsze warto mieć pod ręką sprawną latarkę z naładowanym akumulatorkiem lub z kompletem świeżych baterii.

led lenserWspółcześnie najczęściej spotykanym modelem latarek, są latarki ledowe typu LED LENSER. Ich największą zaletą jest wysoka wydajność (zużywają mało energii elektrycznej) i jasny strumień światła, jaki dają. Źródłem światła w tego typu latarkach są niewielkie diody, który zapewniają niezwykle korzystny stosunek jasności światła względem ilości pobieranej energii. Dodatkowo diody są niezwykle trwałe i znacznie bardziej odporne na wstrząsy od żarówek typu tradycyjnego. Współcześnie w ogóle nie powinniśmy rozważać zakupu innego typu latarek, ponieważ później możemy mieć problem ze znalezieniem pasujących do nich żarówek – tradycyjne żarówki są stopniowo wycofywane z produkcji.

Kwestia druga, na którą warto zwrócić uwagę to sprawa zasilania. Większość latarek, w tym wspomniane latarki LED LENSER, zasilane są bateriami. W droższych i bardziej profesjonalnych modelach latarek ledowych, miejsce baterii zajmują wydajne akumulatorki, które można ładować, co w znaczny sposób obniża koszty eksploatacji takiego urządzenia. Po tego typu latarki warto sięgać wtedy, gdy wiemy, że będziemy z nich często korzystać – gdy są to latarki o specjalnym przeznaczeniu. Gdy latarkę używamy jedynie okazjonalnie, w pełni wystarczająca powinna być zwykła latarka ledowa zasilana przez baterie.

Kupując nową latarkę warto zwrócić uwagę również na jej dodatkowe funkcje i czy w ogóle takie funkcje latarka posiada. Nowoczesne latarki LED LENSER są na przykład wyposażone w funkcję FOCUS, dzięki której można skupiać lub rozpraszać strumień światła, dostosowując go do określonych warunków. Niezwykle pomocną funkcją jest możliwość regulowania stopnia natężenie światła, dzięki czemu można kontrolować szybkość zużycia baterii i korzystać z mocnego światła tylko w przypadku wyraźnej konieczności. Ciekawym rozwiązaniem wprowadzanym przy niektórych latarkach jest również miernik poziomu naładowania baterii/akumulatora, dzięki czemu wiemy, kiedy latarka przestanie świecić.

Jeśli kupujemy latarkę do użytku domowego lub w celach turystycznych, nie musi być ona wodoszczelna. Jednak jeśli zamierzamy korzystać z latarki w różnych warunkach pogodowych lub pod wodą, warto sięgnąć po urządzenia, które są w 100% wodoszczelne. Dodatkowo warto kupować latarki wykonane z trwałych materiałów, na przykład aluminium. Latarki plastikowe mogą łatwo pękać, a tym samym przestaną być dla nas użyteczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *