Do czego używa się frezarek?

frezarka, obróbka drewna, metall

Do czego wykorzystasz frezarkę?

Frezowanie to jedna z podstawowych czynności wchodzących w szeroki zakres prac określanych zbiorczą nazwą obróbki skrawaniem. Zasadniczo chodzi w tym przypadku o różne techniki obróbki takich materiałów jak metale czy drewno, o ich odpowiednie kształtowanie. Frezarki, zresztą podobnie jak tokarki, wykorzystuje się do zmiany kształtu danego materiału, w celu nadania mu zupełnie nowego wyglądu i związanych z tym wyglądem właściwości. Przy pomocy tego typu urządzeń wykonuje się olbrzymią ilość prostych części do maszyn i urządzeń wielu typów, a także różnego rodzaju elementy konstrukcyjne, meble i wiele innych przedmiotów codziennego użytku lub przynajmniej ich pojedynczych elementów.

Frezarki do obróbki drewna

Jednym z popularnych zastosowań frezarek jest obróbka drewna. W tym przypadku najczęściej wykonuje się prace polegające na rowkowaniu, wykonywaniu ozdobnych profili na krawędziach drewna, a także na wykonywaniu różnego rodzaju dekoracyjnych żłobień w powierzchniach płaskich, na przykład na frontach mebli. Frezarki to podstawowe narzędzia, które obok szlifierek i pilarek znajdą zastosowanie w praktycznie każdym warsztacie stolarskim. Powszechnie wykorzystuje się przy realizacji profesjonalnych prac związanych z produkcją mebli, jak i przy amatorskiej obróbce drewna, dla celów własnych lub czysto hobbystycznych. Z frezarek bardzo często korzystają także osoby zajmujące się artystyczną obróbką drewna, tworzące wyrafinowane i często niepowtarzalne ozdoby z wykorzystaniem nietypowych, rzadko spotykanych frezów. Frezarki do obróbki drewna znajdziesz w specjalistycznych sklepach internetowych, takich jak: http://www.elima24.pl/pol_m_Elektronarzedzia_Narzedzia-sieciowe_Frezarki-171.html.

Frezarki wykorzystywane są również w obróbce metali. Podobnie jak w przypadku obróbki drewna, wykorzystuje się je do wykonywania różnego rodzaju zagłębień, profili i rowków, jednak z uwagi na dużo większy stopień twardości materiału, do pracy używa się mocniejszego sprzętu i zdecydowanie twardszych frezów, specjalnie przygotowanych do pracy w metalach tj. stal czy aluminium.

Frezarki do obróbki metalu zwykle używane są przez wyspecjalizowane zakłady zajmujące się produkcją części do pojazdów i maszyn. Zastosowanie tego typu urządzeń w warunkach domowych dla celów półprofesjonalnych lub hobbystycznych jest kłopotliwe, ze względu na duży hałas w czasie pracy i duży pobór energii, a także ze względu na większe trudności w obróbce tak twardych materiałów. Na takiej obróbce trzeba zwyczajnie się znać, mieć odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie. Obróbka drewna jest zdecydowanie mniej wymagająca, a proste frezarki wykorzystywane do tego typu prac są mniejsze, tańsze i zwykle prostsze w obsłudze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *