Obsługa maszyn budowlanych

Rozwijający się sektor budowlany stale potrzebuje nowych pracowników, jednak zdecydowanie częściej poszukiwani są pracownicy wykwalifikowani i z odpowiednimi uprawnieniami. Pracodawcy preferują osoby z wykształceniem związanym z tą branżą albo chociaż z dużą praktyką. Jednak ci, którzy dopiero wkraczają na rynek pracy, a ich wykształcenie nie do końca jest związane z budownictwem, wcale nie są skreśleni na starcie. Mogą oni skorzystać z bogatej oferty firm szkoleniowych, które prowadzą na przykład kursy na koparki, koparko-ładowarki. Odbycie takiego szkolenia, a następnie zdanie egzaminu państwowego, zapewnia dożywotnie uprawnienia na obsługę danej maszyny.

Najczęściej wybierane przez kandydatów kursy budowlane dotyczą obsługi:

  • koparek,
  • ładowarek,
  • dźwigów,
  • żurawi przeładunkowych.

Są to oczywiście maszyny spotykane na każdej chyba budowie, więc zapotrzebowanie na tak wyszkolony personel zawsze będzie duże. Kursy budowlane przeprowadzane są albo w ośrodku szkoleniowym, albo na terenie firmy – jeśli to pracodawca wysyła swoich pracowników na dokształcanie. Najczęściej składają się one z dwóch części, czyli z teorii i praktyki. Wybierając kurs, warto zwrócić uwagę, czy te dwie części nie są przypadkiem płatne osobno. Trzeba też pamiętać o tym, by sprawdzić, czy firma szkoleniowa dysponuje specjalnie przygotowanym placem do ćwiczeń w terenie. Profesjonalne kursy na koparki powinny dać kursantom okazję do wypróbowania możliwości tych maszyn oraz nabycia umiejętności manewrowania ciężkim sprzętem.

Obsługa koparki może niektórym wydawać się prosta, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę nowoczesne technologie, w jakie niekiedy są wyposażone maszyny. Jednak najważniejsze w tym zawodzie jest doświadczenie, które wpływa nie tylko na sprawność pracy, ale i na umiejętność jej dobrego planowania czy na bezpieczeństwo. Dlatego tak ważna na kursach jest odpowiednia liczba godzin poświęconych na zdobywanie praktycznych umiejętności. Każdy kurs budowlany kończy się egzaminem przed komisją państwową i dopiero uzyskanie pozytywnego wyniku daje pełne uprawnienia do wykonywania zawodu.

Warto pamiętać że posiadanie takiego zawodu w obecnych czasach nie daje nam gwarancji pracy. Rynek jest trudny a inwestycje – szczególnie w budowę dróg zostały wstrzymane.

Biorąc udział z tego typu kursie warto zainteresować się pokrewnymi kursami – np z obsługi innych maszyn jak wózki widłowe, dzwigi samojezdne co pozwoli zwiększyć prawdopodobieństwo znalezienia dobrej pracy i sprawie że wartość na rynku pracy takiego kursanta będzie dużo większa – pracodawca posiadający kilka maszyn i nie używający ich nagminnie nie będzie musiał zatrudniać kilku pracowników tylko jednego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *