Nowa seria koparko-ładowarek Caterpillar

koparko-ładowarka

Caterpillar to największy na świecie producent maszyn budowlanych. Jego żółte maszyny są tak popularne, że dla niektórych już sama nazwa marki (notabene oznaczająca gąsienicę) jest synonimem ciężkiego sprzętu. Jednakże Caterpillar to nie tylko pojazdy gąsienicowe. Warto zwrócić uwagę też na inny rodzaj jego maszyn – koparko-ładowarki.

Co to jest koparko-ładowarka? W najprostszych słowach można powiedzieć, że to traktor, na którym umocowano z przodu i z tyłu wysięgniki z łyżkami. Faktycznie koparko-ładowarki wywodzą się od ciągników rolniczych, a pionierem ich produkcji była brytyjska firma JCB. Dziś koparko-ładowarki spotyka się bardzo często zwłaszcza w miastach, gdyż dzięki uniwersalności i zwrotności świetnie nadają się do pracy na ulicach i między budynkami.

Wśród nowości firmy Caterpillar mamy właśnie dwie nowe koparko-ładowarki, przedstawicielki nowej serii F: 428F i 432F. Zapoczątkowanie tej serii zostało wymuszone przez kolejne zaostrzenie norm emisji spalin. Spełnienie tych norm wymaga przebudowy silnika, lecz Caterpillar nie poprzestał na tym i dorzucił do swoich maszyn kilka innych zmian.

428F i 432 F mają moc użyteczną odpowiednio 95 i 96 KM. Do wyboru jest skrzynia biegów Powershift lub automatyczna (w modelu 432F także hydrokinetyczna). Nowością jest też elektroniczny model ułatwiający sterowanie przy niższej prędkości obrotowej silnika.

Seria F może się pochwalić nowym projektem kabiny z wygodnym obrotowym fotelem o pneumatycznym zawieszeniu i ergonomicznie umieszczonymi dżojstikami sterowania wysięgnikami. Przy tym równoległe ramiona i opadająca linia pokrywy silnika poprawiają widoczność. Ułatwienia dla operatora nie ograniczają się do kabiny. Pokrywy silnika i układu chłodzenia można teraz otwierać bez użycia narzędzi, a stopień na błotniku ułatwia dostęp do nich.

Konstruktorzy koparko-ładowarki zadbali też o oszczędność energii w układzie hydraulicznym. Ma on bowiem funkcję regulacji wydatku energii w zależności od obciążenia maszyny. Moc hydrauliczna i natężenie przepływu są mianowicie dostosowywane do pracy wykonywanej w danej chwili.

Podobnie jak większość tego typu sprzętu, koparko-ładowarki Cat są zdolne do pracy z różnymi organami roboczymi i ich szybkiej wymiany dzięki hydraulicznym lub mechanicznym szybkozłączom. Oprócz standardowych łyżek koparkowych i ładowarkowych na wysięgnikach można zamontować młot hydrauliczny, świder ziemny, frezarkę do podłoża lub zagęszczarkę wibracyjną.

Choć nowy model koparko-ładowarki Caterpillar może być w tej chwili trudniej dostępny lub po prostu drogi, warto zwrócić się w stronę maszyn używanych. Godne polecenia są także używane koparki i inne maszyny Caterpillar.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *