Podstawy gry na gitarach elektrycznych

gitary elektryczne

Każdy z nas kiedyś rozpoczynał przygodę z jakimś instrumentem muzycznym. Jest to żmudna praca wymagająca naprawdę dużej regularności i systematycznej pracy. Nie jest to łatwe zadanie i osoby, które dopiero zaczynają naukę na jednej z wielu gitar elektrycznych mogą nie wiedzieć, jaki pierwszy krok postawić. Dlatego, aby zachęcić Was, a nie zniechęcać zapraszamy do lektury tego tekstu, w którym dostaniecie pierwsze wskazówki!

Jeżeli masz już swoje podstawowe narzędzie pracy, czyli tę jedyną i wymarzoną, wybraną spośród wielu innych gitar elektrycznych, to znaczy, że czas zacząć naukę gry na niej. Tych, którzy nie lubią uczyć się od innych lub nie mają środków na wydawanie ich w celu pobierania nauk u dobrych nauczycieli polecamy alternatywne sposoby. Najlepszym źródłem informacji o tym jak powinny wyglądać pierwsze lekcje gry na gitarach elektrycznych jest Internet. Znajdziecie tam wiele samouczków oraz poradników, również w formie wideo.

Ważną kwestią w pierwszych lekcjach jest przyzwyczajenie się do trzymania instrumenty muzycznego. Gitary elektryczne nie są ciężkie, jednak aby prawidłowo je trzymać, należy pamiętać o dłoni. Palce powinny móc swobodnie dosięgać strun grubych i cienkich na gryfie gitary. Na portalach społecznościowych można znaleźć wiele praktycznych wskazówek jak układać palce i jak operować kciukiem, żeby było łatwiej grać. Również powinniście pamiętać o tym, aby gryf był ustawiony lekko do góry. Dzięki temu nie będzie opadał i powodował, że gitara będzie Wam ciążyć.

Jednym z pierwszych ćwiczeń, które wprawia palce do grania na gitarach elektrycznych jest „pajączek”, czyli przesuwanie palców po strunach wzdłuż gryfu. To ćwiczenie bardzo pomaga w nauce koordynacji ruchu ręką i jest niezwykle przydatne w późniejszym odtwarzaniu utworów.

Gitary elektryczne oprócz przyjemności z nauki potrafią też przynieść ich bolesne skutki – zadrapanie palców czy obdarta skóra. Jeżeli posłuchaliście kogoś, kto już wcześniej grał na jednej z gitar elektrycznych, to na pewno dowiedzieliście się, jak ważna jest kostka. Dzięki niej zaoszczędzicie sobie bólu i cierpienia. Jednak używanie kostki wymaga wprawy. Należy nauczyć się, jak jej używać i jak znaleźć punkt oparcia na korpusie instrumentu przy jednoczesnym operowaniu drugą ręką na gryfie.

Gitary elektryczne to bardzo ciekawy instrument muzyczny do pierwszych szlifów. Zwłaszcza, że ich rodzajów jest bardzo dużo, a wszystko zależy od gatunku muzycznego, który chcielibyście uprawiać. Przed Wami długa droga, ale jeżeli wypracujecie w sobie regularność, to ciężka praca na pewno się opłaci. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *