Naklejka czy szablon do malowania?

Szablon malarski

Współczesny rynek oferuje nam wiele nowych możliwości zdobienia ścian. Dziś kolorowa farba czy wzorzysta tapeta nie wyczerpują tematu dekoracji ściennych. W ostatnich latach, w sprzedaży pojawiły się kolorowe naklejki oraz specjalne szablony do malowania, dzięki którym każde wnętrze możemy ozdobić na setki, jeśli nie tysiące różnych sposobów. Takie dekoracje ścian mają wiele zalet. Pierwszą i najważniejszą jest niski koszt wykonania tego typu zdobień. Drugą, ich estetyczny, atrakcyjny dla oka wygląd. W końcu trzecią, ich niesamowita różnorodność.

Dekoracje ścienne w postaci naklejek i szablonów mają także tę zaletę, że możemy nanieść je na ścianę samodzielnie. Nie potrzebujemy do tego pomocy żadnego fachowca. A którą z tych dwóch typów dekoracji wybrać? Zdania w tym zakresie wydają się podzielone.

Niewątpliwą zaletą naklejek jest prosty sposób ich aplikacji. Kupiony wzór zwyczajnie przyklejamy na ścianę. Nie potrzebna nam dodatkowa puszka farby, pędzel i czas potrzebny do pomalowania szablonu. Naklejka to gotowy produkt, który zwyczajnie przyklejamy w wybranym wcześniej miejscu. Trzeba jednak pamiętać, że naklejenie dużej naklejki może być kłopotliwe, dlatego warto skorzystać z pomocy drugiej osoby, która będzie przytrzymywała arkusz z naklejką, podczas gdy my będziemy dociskali naklejkę do ściany. Dobrze położona naklejka powinna idealnie przylegać do powierzchni ściany, nie powinny znajdować się pod nią pęcherzyki powietrza lub drobne zagięcia. Dekoracje ścian tego typu są stosunkowo trwałe, z czasem jednak blakną – gdy są wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Stosowanie naklejek w mieszkaniach z małymi dziećmi może także skończyć się ich szybkim uszkodzeniem – dzieci często próbują odklejać takie naklejki, w związku z czym ich krawędzie mogą ulec szybkiemu uszkodzeniu, co zmniejszy estetykę całej dekoracji.

Dekoracje ścian w postaci szablonów są bardziej pracochłonne w przygotowaniu. Wymuszają konieczność zakupu dodatkowej puszki farby, musimy także poświęcić sporo czasu na równomierne dociśnięcie szablonu do ściany i precyzyjne nałożenie farby – nie może być tej farby zbyt dużo, tak by na ścianie nie pojawiły się mało estetyczne zacieki. Farbę możemy nanosić pędzlem lub w bezpieczniejszej wersji, niewielkim wałkiem o krótkim włosiu. Malowane dekoracje na ścianach są bardzo trwałe – zmienimy je dopiero przy kolejnym malowaniu – i przy profesjonalnym wykonaniu, zdecydowanie bardziej estetyczne niż naklejki. Warto pamiętać, że zastosowanie obu typów dekoracji przyniesie oczekiwany efekt jedynie wówczas, gdy ściany w naszym mieszkaniu będą idealnie gładkie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *