W jaki sposób działa lokata bankowa?

Lokaty bankowe cały czas cieszą się dużą popularnością i zainteresowaniem ze strony klientów. Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób działają lokaty i dlaczego banki tak chętnie je oferują.

Lokata bankowa to depozyt złożony przez klienta banku. Klient banku pożycza bankowi pieniądze na określony w umowie procent (nigdy nie jest on tak wysoki jak w przypadku kredytów, ponieważ bank musi na nas zarobić). W ten sposób my mamy zysk z otworzonej lokaty, oczywiście po upływie określonego czasu, a bank ma pieniądze na działania finansowe np. udzielanie kredytów. Dla lepszej oceny działania lokat bankowych warto zobaczyć, jakie mają wady oraz zalety.

Wady lokat bankowych

Do głównych minusów lokat bankowych można zaliczyć przede wszystkim konieczność zamrażania pieniędzy. Wiele osób rezygnuje z inwestowania w ten produkt finansowy właśnie z tego powodu. Banki coraz częściej w swojej ofercie mają lokaty, z których mamy możliwość wypłacenia przed upływem terminu depozytu pewien procent naszego kapitału. Jest to dość wygodne, ponieważ w życiu zdarzają się nieprzewidziane sytuacje i nigdy nie wiemy, kiedy będziemy potrzebowali szybkiej gotówki. Oczywiście tego rodzaju lokaty mają zazwyczaj niższe oprocentowanie w związku tym, że możemy zażądać pieniędzy od banku w każdej chwili. Jednak jest to jakaś alternatywa dla tradycyjnego zamrażania pieniędzy na lokacie.

Zalety lokat bankowych

Możliwość zarobienia pieniędzy z odsetek z minimalnym ryzykiem. Lokaty to obok kont oszczędnościowych jeden z najbezpieczniejszych produktów inwestycyjnych dostępnych na polskim rynku finansowym.

W przypadku depozytów o stałym oprocentowaniu znamy dokładnie kwotę, jaką otrzymamy po wygaśnięciu lokaty łącznie z odsetkami. To bardzo wygodna forma zarabiania pieniędzy. Możemy złożyć kilka depozytów jednocześnie w kilku różnych bankach, co pozwala na dywersyfikacje naszego portfela inwestycyjnego.

W jaki sposób bank ma z tego zysk?

Nie oszukujmy się bank na takiej lokacie, którą otworzymy również musi zarobić. Wbrew powszechnej opinii banki nie są bogatymi instytucjami finansowymi, które mają ogromne pieniądze. Tak naprawdę bank nie posiada własnych pieniędzy, to, czym obracają to pieniądze powierzone przez klientów, jaki sposób zarabia? W czasie, gdy nasze pieniądze dla nas są zamrożone bank swobodnie nimi obraca inwestuje, udziela kredytów innym klientom banku. Pieniądze cały czas są w obrocie i ciągle pracują.

Jak wybrać dobrą lokatę?

Lokaty mają jeden główny cel: przynieść zysk dla banku. Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na oprocentowanie, częstotliwość kapitalizacji odsetek oraz czas trwania lokaty. Zanim podejmiemy decyzję o założeniu depozytu warto dobrze przemyśleć oferty banków i wybrać najlepszą. Należy porównać rankingi dostępne w internecie i dopiero wtedy wybrać kilka najlepszych lokat, z których jedna będzie naszym celem inwestycyjnym.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat lokat bankowych wejdź na – e-lokatybankowe.pl – strona ta pomoże Ci wybrać odpowiednią lokatę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *