Cechy wartościowej odzieży dla ratownika medycznego

odzież ratownictwa medycznego

Pracownicy medyczni, przede wszystkim ratownicy korzystają na co dzień z odzieży zaprojektowanej, zgodnie z wymogami prawnymi. Mówią o nich przede wszystkim określone rozporządzenia, wydawane głównie przez ministra ds. zdrowia. Odzież ratownictwa medycznego musi spełniać bezwzględnie następujące reguły.

Stabilne przepisy i ochrona ratownika

Wszystkie służby ratunkowe powinny posiadać ujednolicony standard ubioru, bo to po pierwsze scala grupę zawodową, mocniej ją motywuje do rzetelnego wykonywania założonych obowiązków. Poza tym ludzie poszkodowani nie mają wątpliwości, z kim współpracują po wystąpieniu wypadku. Ujednolicenie standardu wpływa poza tym na bezpieczeństwo samych ratowników. Mogą się szybko odnaleźć, nawet podczas panowania zmiennych warunków atmosferycznych. Akurat praca w zmiennym środowisku wymaga odpowiedniego zaprojektowania odblaskowych elementów, najlepiej obejmujących plecy, klatkę piersiową, rękawy, spodnie. Im szybciej zauważy się ratownika medycznego, tym z reguły lepiej, bo to wpływa na ratunek poszkodowanych. Najlepiej, aby odzież ratownictwa medycznego nie przecierała się, była odporna na czynniki chemiczne oraz zagrożenia, tj. ogień. Najlepiej zamawiać ją indywidualnie pod pracownika, a jeżeli taka możliwość jednak nie występuje należy wybrać projekty regulowane (w każdej części garderoby). Absolutnie nie może być mowy o ograniczeniu ruchów ratownika medycznego, ponieważ to zagraża potencjalnemu pacjentowi. Brak dokładności nie wchodzi tutaj w grę. Odzież odgrywa funkcję ochronną i stanowi typowe umundurowanie, do którego osoby postronne mają odnosić się z szacunkiem. Ratownikom medycznym przydają się też dodatkowe kieszenie, chroniące specjalistyczne akcesoria, wykorzystywane ogólnie w pracy. Warto zaznaczyć, że odzież ratowników medycznych szybko się zużywa, dlatego trzeba przygotować się na jej wymianę. Współpraca z konkretnym producentem bywa zatem zbawienna pod względem ograniczenia kosztów złożenia zamówienia.

Jednolity standard warunkiem poprawy efektywności w zawodzie ratownika medycznego

Jednolite standardy odzieży ratownictwa medycznego stosowane na terenie całej wspólnoty europejskiej gwarantują, że ratownik z Polski będzie traktowany z identycznym szacunkiem, jak ratownik z innego kraju. W takim przypadku międzynarodowe szkolenia, współpraca na szeroką skalę podczas większych katastrof będzie znacznie efektywniejsza. Zaprezentowane w artykule podejście jest bardzo uniwersalne. Bazuje na wskazówkach ministerstwa zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *