Karmy dla kotów – czy nasz kot lubi swój pokarm?

Kot tylko z pozoru jest kruchym pluszakiem o niewinnym spojrzeniu i wydawałoby się wątłej posturze. Tak naprawdę kot jest mięsożercą w dosłownym znaczeniu tego słowa. O ile pies z przyjemnością zje kaszę i makaron, o tyle kot potrzebuje głównie mięsa, zaś pozostałe dodatki są dla jego organizmu mniej ważne.

Układ pokarmowy kota wymaga zatem innego pokarmu niż psa i o tym trzeba pamiętać przygotowując jedzenie dla niego. W diecie kota powinno zatem przeważać mięso i inne produkty pochodzenia zwierzęcego. Jak zatem widać, jeśli właściciel kota jest wegetarianinem, resztki z jego stołu z pewnością nie zadowolą zwierzaka. Jeśli chodzi o wybór karmy dla kota warto wcześniej zorientować się w jej składzie i w żadnym razie nie kupować tej najtańszej, bo ta może okazać się najmniej wartościowa. Niekoniecznie najlepszą ofertę dla naszego kocurka będą miały w ofercie supermarkety. Jeśli już kupować karmę, to lepiej taką o wysokiej jakości. Tego typu produkt dostaniemy jedynie u weterynarza lub w sklepach zoologicznych. Co więcej w miejscach takich pracują fachowcy, którzy z pewnością pomogą nam wybrać najlepszy dla naszego zwierzaka produkt. Najczęstsze pytanie przy wyborze karmy dla kota brzmi- Wybrać karmę suchą czy mokrą? Zdania w tej kwestii od lat są podzielone, dlatego warto zobaczyć po prostu, którą karmę woli nasz pupil. Jedna tylko uwaga: jeśli nasz kot lubi sucha karmę trzeba koniecznie pilnować by w jego miseczce zawsze była woda. Bez względu na wszystkie rady, jakie dostarczy nam Internet czy też zakupione przez nas poradniki, trzeba przede wszystkim obserwować swojego zwierzaka. Gołym okiem widać czy to co je mu służy. Jeśli kocurek jest właściwie karmiony ma zdrową lśniącą sierść, ma też dużo energii i zawsze jest skory do zabawy. Koty są bardzo humorzaste, i to właśnie ułatwia ocenę czy karma jest dobra czy zła. Kot jeśli jest nawet głodny (nie wygłodzony), nie będzie chciał jeść karmy, która mu nie odpowiada. Czasami warto zmienić kotu karmę, by nie przyzwyczajał się zanadto do jednego smaku. Oczywiście wszelkiego rodzaju zmiany musi zaakceptować nasz kot. Ze zmianami karmy dla kotów nie należy też przesadzać- zwierzę nie jest tzw. „królikiem doświadczalnym”.

Zarówno wychowując jak i karmiąc kota powinniśmy wykazywać się zdrowym rozsądkiem, ale też stale poszerzać w tym temacie wiedzę. Te dwa czynniki z pewnością ułatwią nam sukces hodowlany, który objawi się zadowoleniem kociaka i jego świetnym samopoczuciem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.