Dlaczego warto zainwestować w wentylatory sufitowe?

8695606281_16ea90261d_h

Wentylatory sufitowe zwykle kojarzą się ludziom z białym, plastikowym wiatrakiem przytwierdzonym do sufitu, który widzieli kiedyś w jakimś biurze lub szpitalu. W rzeczywistości dostępny na rynku katalog tych urządzeń jest nie tylko bardzo obszerny, ale i zróżnicowany, zaś poszczególne modele posiadają niebagatelne walory praktyczne i estetyczne. Odpowiednio dobrany wentylator nie tylko zapewni nam przyjemny chłód w upalne dni, ale też uświetni wygląd wnętrza, w którym zostanie umieszczony.

Otóż mało kto wie, że wentylator sufitowy przydaje się także w zimie, kiedy to zapobiegając gromadzeniu się ciepłego powietrza pod sufitem, wyrównuje temperaturę powietrza w pomieszczeniu. Umożliwiający to mechanizm jest bardzo prosty: o ile w lecie wentylator kieruje pęd powietrza w dół, chłodząc tym samym pomieszczenie, o tyle zimą ustawiamy go na tryb zimowy, w którym chłodne powietrze z dołu jest kierowane ku górze, gzie gromadzi się powietrze ciepłe. To ostatnie odbija się od ścian i wraca na dół. Wyposażone w wentylator pomieszczenie łatwiej ogrzać, co znajduje pozytywne odzwierciedlenie w rachunkach. Oczywiście tempo pracy wentylatora podlega precyzyjnej regulacji, więc obawy o nieustającą wichurę w mieszkaniu możemy odłożyć na bok. Właściwie skonfigurowany wentylator pracuje bezszelestnie, a jedynym odczuwalnym efektem jego obecności jest świeżość powietrza.Stereotypowy pogląd na wentylatory sufitowe objawia się także w mylnym przeświadczeniu, że jego funkcja sprowadza się do chłodzenia pomieszczeń. W okresie letnim rola wentylatora polega głównie na zapewnieniu prawidłowej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu. Wszędzie tam, gdzie ciepłe powietrze natrafia na zimną powierzchnię, dochodzi do kondensacji zawartej w nim wilgoci. W efekcie metalowe powierzchnie pokrywają się rdzą, a na ścianach zaczyna rozwijać się grzyb. To właśnie zatrzymanie tego procesu jest powodem, dla którego wentylatory montuje się w wielkopowierzchniowych sklepach, halach przemysłowych, a nawet szklarniach. Na tym jednak nie koniec.

Wentylatory sufitowe to także realne korzyści użytkowe oraz estetyczne. Szczególną popularnością cieszą się modele z wbudowanym oświetleniem LED. Łączą one wymienione wyżej zalety wentylacyjne z funkcją energooszczędnego żyrandola o nowoczesnym, intrygującym wyglądzie. Urządzenia te projektowane są z dużą finezją i znalezienie modelu pasującego do stylu naszych wnętrz nie powinno być problemem. Nawet najbardziej tradycyjnie zaaranżowane wnętrza zyskają na umieszczeniu w nich umiejętnie dobranego wentylatora.

Rozmiary wentylatora sufitowego powinny odpowiadać wymiarom pomieszczenia, w którym chcemy go zamontować. Podczas gdy w łazience lub małej kuchni wystarczy model o rozpiętości 70-80cm, duże pomieszczenia (np. salon albo duża jadalnia) będą wymagały urządzenia z rozpiętością rzędu ok. 130cm. Wielkość wentylatorów jest zwykle dostosowana do wysokości pomieszczeń, zaś odległość „śmigła” od sufitu podlega regulacji. Wentylatory można montować także po skosie, np. na poddaszu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *