Dlaczego warto zainwestować w wentylatory sufitowe?

8695606281_16ea90261d_h

Wentylatory sufitowe zwykle kojarzą się ludziom z białym, plastikowym wiatrakiem przytwierdzonym do sufitu, który widzieli kiedyś w jakimś biurze lub szpitalu. W rzeczywistości dostępny na rynku katalog tych urządzeń jest nie tylko bardzo obszerny, ale i zróżnicowany, zaś poszczególne modele posiadają niebagatelne walory praktyczne i estetyczne. Odpowiednio dobrany wentylator nie tylko zapewni nam przyjemny chłód w upalne dni, ale też uświetni wygląd wnętrza, w którym zostanie umieszczony.

Otóż mało kto wie, że wentylator sufitowy przydaje się także w zimie, kiedy to zapobiegając gromadzeniu się ciepłego powietrza pod sufitem, wyrównuje temperaturę powietrza w pomieszczeniu. Umożliwiający to mechanizm jest bardzo prosty: o ile w lecie wentylator kieruje pęd powietrza w dół, chłodząc tym samym pomieszczenie, o tyle zimą ustawiamy go na tryb zimowy, w którym chłodne powietrze z dołu jest kierowane ku górze, gzie gromadzi się powietrze ciepłe. To ostatnie odbija się od ścian i wraca na dół. Wyposażone w wentylator pomieszczenie łatwiej ogrzać, co znajduje pozytywne odzwierciedlenie w rachunkach. Oczywiście tempo pracy wentylatora podlega precyzyjnej regulacji, więc obawy o nieustającą wichurę w mieszkaniu możemy odłożyć na bok. Właściwie skonfigurowany wentylator pracuje bezszelestnie, a jedynym odczuwalnym efektem jego obecności jest świeżość powietrza.Stereotypowy pogląd na wentylatory sufitowe objawia się także w mylnym przeświadczeniu, że jego funkcja sprowadza się do chłodzenia pomieszczeń. W okresie letnim rola wentylatora polega głównie na zapewnieniu prawidłowej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu. Wszędzie tam, gdzie ciepłe powietrze natrafia na zimną powierzchnię, dochodzi do kondensacji zawartej w nim wilgoci. W efekcie metalowe powierzchnie pokrywają się rdzą, a na ścianach zaczyna rozwijać się grzyb. To właśnie zatrzymanie tego procesu jest powodem, dla którego wentylatory montuje się w wielkopowierzchniowych sklepach, halach przemysłowych, a nawet szklarniach. Na tym jednak nie koniec.

Wentylatory sufitowe to także realne korzyści użytkowe oraz estetyczne. Szczególną popularnością cieszą się modele z wbudowanym oświetleniem LED. Łączą one wymienione wyżej zalety wentylacyjne z funkcją energooszczędnego żyrandola o nowoczesnym, intrygującym wyglądzie. Urządzenia te projektowane są z dużą finezją i znalezienie modelu pasującego do stylu naszych wnętrz nie powinno być problemem. Nawet najbardziej tradycyjnie zaaranżowane wnętrza zyskają na umieszczeniu w nich umiejętnie dobranego wentylatora.

Rozmiary wentylatora sufitowego powinny odpowiadać wymiarom pomieszczenia, w którym chcemy go zamontować. Podczas gdy w łazience lub małej kuchni wystarczy model o rozpiętości 70-80cm, duże pomieszczenia (np. salon albo duża jadalnia) będą wymagały urządzenia z rozpiętością rzędu ok. 130cm. Wielkość wentylatorów jest zwykle dostosowana do wysokości pomieszczeń, zaś odległość „śmigła” od sufitu podlega regulacji. Wentylatory można montować także po skosie, np. na poddaszu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.