Najważniejsze informacje o dyskach SSD

dysk twardy

Dyski SSD (ang. Solid-State Drive) to rodzaj magazynów pamięci zbudowanych w oparciu o pamięć Flash. Jak sama nazwa wskazuje, od tradycyjnych dysków twardych różni je brak ruchomych części. Dzięki takiej konstrukcji dyski te gwarantują kilkadziesiąt razy szybszy dostęp do danych, o wiele wyższą odpornść na uszkodzenia mechaniczne oraz zdecydowanie cichszą pracę. Wszystko to czyni te urządzenia niezwykle wydajnymi, co w połączeniu z systematycznym spadkiem ich cen przyczynia się do stałego wzrostu ich popularności.

Tym, co najsilniej przyciąga nowych użytkowników do SSD, jest szybkość tych urządzeń. Czas dostępu do danych jest natychmiastowy (nie przekracza 1ms), a tempo ich odczytu i zapisu oscyluje w granicach od 90MB/150MB do 200MB/260MB na sekundę. W Internecie znajdziemy sporo filmików demonstrujących porównania szybkości pracy komputerów z SSD i tradycyjnym HDD. Różnica w prędkości uruchamiania systemów operacyjnych, programów i gier komputerowych robi kolosalne wrażenie (np. system operacyjny jest gotowy do użycia już kilkanaście sekund od momentu włączenia komputera). Mało tego, SSD mają niższe zużycie energii, niższą temperaturę pracy i działają całkowicie bezgłośnie. Panuje niemal powszechna zgoda co do tego, że wyparcie tradycyjnych ruchomych talerzy HDD przez dyski SSD to już tylko kwestia czasu.

Mogłoby się wydawać, że naszkicowany wyżej obraz jest zbyt piękny, aby mógł być prawdziwy. I rzeczywiście, dyski SSD nie są pozbawione wad. Pierwszą jest wspomniana już wysoka cena, która jednak regularnie spada. Znacznie poważniejszy problem to brak możliwości defragmentacji tego typu dysków. Nie tylko nie przynosi ona żadnego pożytku, ale jest wręcz szkodliwa. W efekcie po przekroczeniu pewnej liczby cykli wymiany danych (kasowania i zapisywania nowych) dane zostają zapisane na stałe i nie można już nic z nimi zrobić. Jest to poważne ograniczenie przydatności takiego dysku do użytku. Dyski SSD aktualnie dostępne na rynku mają gwarantowaną żywotność rzędu 5 lat. Na tym polu nie wygrywają tak łatwo z HDD.

Mimo to coraz więcej użytkowników decyduje się na zakup dysku nowej generacji. Dość popularną praktyką jest zakup dysku SSD o relatywnie niewysokiej pojemności (60-120GB), na którym instaluje się system operacyjny, podstawowe programy i gry, natomiast wszystkie cenne dane zamieszcza się na drugim dysku HDD o znacznie większej pojemności i żywotności. Taka konfiguracja pozwala cieszyć się zaletami SSD bez ponoszenia wielkich strat z powodu ich wad.

Dyski SSD są dostępne w dwóch kategoriach: modele z kośćmi MLC (ang. Multi Level Cell) oraz SLC (ang. Single Level Cell). Kości MLC w każdej komórce pamięci mogą mieć kilka stanów napięcia, co umożliwia zapisanie w nich kilku bitów informacji równocześnie. Z kolei wersja SLC przechowuje tylko jeden bit na komórkę. W efekcie MLC cechuje żywotność opiewająca na 10 tysięcy cykli kasowania, podczas gdy SLC mają żywotność dziesięciokrotnie wyższą. Oczywiście przekłada się to na znaczącą różnicę w cenie tych urządzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *