Czym jest śpiewnik gitarowy?

W Polsce chyba jednym z najpopularniejszych instrumentów, na którym przez pewien okres chce grać dosłownie każdy nastolatek, jest gitara. Poniekąd ta potrzeba nauki gry spowodowana jest stereotypami, które pokutują w społeczeństwie – mężczyzna czy chłopak grający na gitarze jest często bardziej atrakcyjny, zwłaszcza że zwykle umie również śpiewać oraz tańczyć. Zanim jednak weźmiemy się za poważniejsze chwyty, warto zastanowić się nad nabyciem śpiewnika gitarowego.

O ile często spotykamy się z nutami, które udostępniane są nawet w Internecie, o tyle w przypadku gry na gitarze są one zwykle niewystarczające. Dla fortepianu nuty są niezbędne, aby można było odegrać melodię – gitara ma jednak o wiele mniej możliwości, jeśli chodzi o tworzenie samej linii melodycznej, z tego powodu często wystarczą nam chwyty gitarowe. Naukę warto zacząć od tych podstawowych, i już tutaj z pomocą może przyjść śpiewnik gitarowy.

Nie od dziś wiadomo, że o wiele łatwiej jest nauczyć się gry na czymś, co jest nam znane – oznacza to, że łatwiej nauczymy się chwytów gitarowych, jeśli będziemy grać znaną nam melodię, która brzmi w naszej głowie i którą jesteśmy w stanie odtworzyć sobie w oryginalne. Śpiewniki gitarowe zawierają w sobie zwykle bardziej znane linie melodyczne oraz popularne, polskie piosenki, które bez trudu można zagrać znając nawet najbardziej podstawowe chwyty gitarowe. Nauka piosenek, które są nam znane, jest o wiele bardziej motywująca – wiemy, jak powinny one brzmieć.

Współcześnie śpiewnik gitarowy zawiera wiele melodii, które były popularne np. w latach 90-tych, co wynika po prostu z ich mniejszego skomplikowania oraz możliwości zagrania ich bez konieczności prowadzenia dodatkowej gry na innym instrumencie. Niemniej jednak  warto sięgać po śpiewniki gitarowe, które popularne były jeszcze kilkanaście lat temu – często mają one w sobie prawdziwe perełki. Dodatkowo, znaleźć można rozmaite śpiewniki tematyczne, na przykład zawierające pieśni religijne – dla fanów tego typu grania albo osób, które zapewniają oprawę muzyczną w kościele czy podczas wydarzeń religijnych.

Dobry śpiewnik gitarowy, prócz chwytów, zawiera również słowa piosenek. Z tego powodu warto go zabrać na wyjazd na ognisko czy wypad ze znajomymi – jeśli my potrafimy zagrać jakąś piosenkę bez zerkania w chwyty, oni będą mieli możliwość zaśpiewania jej na podstawie tekstu zawartego w śpiewniku. To sprawdzony sposób, który od wielu lat służy integracji i zapewnia dobrą zabawę podczas wypadów na łono natury i spędzania czasu przy ognisku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *