Jedną z najczęściej obecnie występujących chorób cywilizacyjnych jest alergia. Z jej powodu cierpią zarówno bardzo dojrzałe osoby, jak i ludzie młodzi, dzieci a nawet noworodki. Alergia objawiać się może między innymi suchą i zaczerwienioną oraz swędzącą skórą, dolegliwościami żołądkowymi, jak biegunka lub zaparcia oraz przewlekłym katarem. Niestety wiele osób ignoruje tę chorobę, stosując doraźne środki lecznicze, w tym przede wszystkim powszechnie dostępne w aptekach calcium oraz inne leki antyalergiczne. Niestety takie rozwiązanie likwiduje jednak, zazwyczaj na krótko, objawy alergii.
Powikłania alergii
Nie przeciwdziała natomiast chorobie, która, jak twierdzi Andrzej Berezowski z portalu Drogapozdrowie.pl, może przekształcić się w bardzo groźne nawet dla życia choroby. Najczęstszym następstwem nieleczonej alergii jest astma oskrzelowa, która pojawia się już u małych pacjentów. Często zdarza się, że choroba ta wynika choćby z faktu nieprzestrzegania diety eliminacyjnej u dzieci, które cierpią z powodu alergii pokarmowych. Trzeba pamiętać, że jeśli maluch jest uczulony na mleko krowie, nie może przyjmować żadnych posiłków, które zawierają jego choćby śladowe ilości. To samo dotyczy alergii na jajko, ryby, orzechy, soję i inne produkty spożywcze. Oczywiście zdarza się, że reakcje alergiczne pojawiają się u pacjentów dopiero w późniejszym wieku, wtedy, gdy są dorośli. Częstym przypadkiem jest wykrywanie alergii u kobiet, które właśnie urodziły dzieci. Oczywiście w takich sytuacjach pomoc specjalisty jest równie konieczna. Bo choć dorosły organizm z każdą chorobą jest w stanie poradzić sobie dużo sprawniej, alergii nigdy nie powinno się lekceważyć i najlepiej zapobiegać występowaniu sytuacji, w których może pojawić się reakcja uczuleniowa.
Warto tu jednak nadmienić, że osoby z alergią mogą korzystać z życia niemal tak samo, jak ludzie zdrowi. Muszą jednak przestrzegać kilku podstawowych zasad, dzięki którym ich komfort życia będzie bardzo dobry. Wśród tych reguł wymienić trzeba na pierwszym miejscu unikanie jakichkolwiek potraw, w których pojawiają się, nawet w bardzo małych ilościach, produkty uczulające. Dobrze jest też wyeliminować z domu źródła potencjalnych alergenów, na przykład roztoczy, pozbywając się mebli z tapicerką i dywanów. Zazwyczaj trzeba także zrezygnować z hodowania w domu psa, kota lub innych zwierząt futerkowych. Najważniejsze jest odpowiednie podejście do swojej choroby, z którą po prostu trzeba nauczyć się żyć i zaakceptować ją, by móc w pełni korzystać z każdego dnia.