Najważniejsze konstrukcyjne elementy rakiety do tenisa

Każdy profesjonalny tenisista posiada własną kolekcję rakiet tenisowych specjalnie dobranych do jego indywidualnych umiejętności oraz stylu gry, jaki preferuje. Dla osoby, która dopiero zaczyna swoją przygodę z tenisem ziemnych, takie kwestie mają mniejsze znaczenie. Na początku liczy się przede wszystkim złapanie komfortu i swobody gry, a zatem wybór takiej rakiety, która nie będzie nam przeszkadzała w grze, a odwrotnie, będzie nam pomagała w skutecznym serwowaniu i kontynuowaniu akcji.

Co zatem jest najważniejsze w rakiecie tenisowej? Na co zwrócić największą uwagę wybierając określony rodzaj rakiety?

W przypadku każdej rakiety do tenisa można mówić o czterech kluczowych parametrach – wadze, długości, wielkości główki i rączki rakiety. Optymalna waga rakiety tenisowej zależy od posiadanych przez gracza umiejętności. Dla amatorów polecane są rakiety lżejsze, które zapewniają lepsze „czucie piłki”, większą kontrolę nad zagrywaniem piłek i większą swobodę gry – są lekkie, więc nie obciążają ręki i łatwiej nimi manewrować. Ceną za niższą wagę jest mniejsza prędkość zagrywanych taką rakietą piłek. Na początku liczy się jednak opanowanie techniki gry, dlatego sama siła uderzeń ma tutaj mniejsze znaczenie.

Kwestia druga, czyli długość rakiety do tenisa. Ta powinna być dopasowana do wielkości-wieku gracza. Dla dzieci w wieku do 6 lat preferowane są rakiety o łącznej długości nie większej niż 21 cali. Dla dzieci w wieku od 6 do 8 lat, rakiety tenisowe o długości około 23 cali, a dla dzieci w wieku 9-13 lat, rakiety o długości 25cali. Starsze dzieci oraz osoby dorosłe mogą sięgać po rakiety w przedziale 27-27,5 cali długości. Dłuższa rakieta to większy zasięg i nieco większa siła uderzenia piłki. Z drugiej jednak strony, zbyt długa rakieta może wpłynąć na pogorszenie zdolności manewrowych i mniejsza kontrolę zagrań.

Dwie pozostałe kwestie, czyli rozmiar rączki oraz główki rakiety do tenisa, również mają duże znaczenie podczas gry. W pierwszym przypadku chodzi o średnicę rączki – jej obwód. Tutaj mamy wybór pomiędzy rączkami wąskimi, dedykowanymi dla dzieci, rączkami średnimi dla kobiet, dużymi, dedykowanymi mężczyznom i ekstra dużymi, przeznaczonymi dla osób o wyjątkowo dużych dłoniach. W drugim przypadku chodzi o powierzchnię główki – ta może się wahać w przedziale 90-125 cali kwadratowych powierzchni. Zasadniczo przyjmuje się, że im większa powierzchnia tym łatwiejsza gra, ale mniejsza precyzja i siła uderzeń. Im główka mniejsza, z tym większą siłą uderza się piłkę, łatwiej nadać jej również określony kierunek i rotację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *