Gorset – atrakcyjny element damskiej bielizny

pol_pm_Obsessive-Truelove-corset-6858_1Gorset to obecnie synonim eleganckiej bielizny. Stanowi niezwykle kobiecy element, który silnie oddziałuje na wyobraźnię. Jak wygląda gorset oraz dlaczego jest tak pożądaną częścią kobiecego stroju odpowiemy w poniższym artykule.

Gorsety – krótka historia
Od XIV wieku gorset był nieodzownym elementem kobiecego stroju. Wtedy stanowił dość luźną część wierzchniego ubrania pełniąc rolę współczesnej bluzki na grubych ramiączkach. Już wtedy nieznacznie usztywniano jego konstrukcję wykorzystując kości lub pręty.

Następne wieki kierują budowę gorsetów w stronę coraz bardziej usztywnionej konstrukcji, której zadaniem jest wymodelowanie ciała w taki sposób, aby zbliżało się do obowiązującego w danym okresie czasu ideału. Generalnie zadaniem gorsetów od XVI wieku było wysmuklenie talii i wyeksponowanie biustu. W efekcie stanowiły one coraz sztywniejszą konstrukcję, która prowadziła do deformacji narządów wewnętrznych oraz niewydolności oddechowej, a wszystko to dzięki ciasnemu sznurowaniu zmieniającemu kształt żeber oraz wysmuklaniu talii.

Gorsety przez sufrażystki uważany były za główny symbol uciemiężenia kobiet w ówczesnym, zdominowanym przez mężczyzn świecie. Jedną ze znaczących zdobyczy emancypacji było zniesienie obowiązku noszenia tej części stroju i zastąpienie go biustonoszami lub elastycznymi, gumowymi gorsetami.

Współczesne gorsety – symbol atrakcyjności
Obecnie gorsety wykorzystywane są jako niezwykle elegancka bielizna, która doskonale sprawdza się w sypialnianych alkowach.
Nie zmienił się cel, jaki postawiony jest przed gorsetami – nadal jest nim znaczące podkreślenie kształtów, wyszczuplanie kobiecej sylwetki oraz wymodelowanie jej do kształtu klepsydry.

Różnorodność wzorów dostępnych na rynku przyprawia o zawrót głowy. Na wyróżnienie zasługują szczególnie gorsety przeznaczone do noszenia na co dzień oraz te wykonane w sposób umożliwiający zakładanie ich przy większych okazjach. Mowa tutaj o gorsetach modelujących – czyli takich, które nosi się spordycznie oraz gorsetach redukująco – wyszczuplających przeznaczonych do codziennego noszenia.

Oba powyższe rodzaje gorsetów zmniejszają obwód talii, widocznie podnoszą biust oraz podkreślają kształt klepsydry, jednakże są inaczej zbudowane.
Gorsety wyszczuplająco – redukujące wykorzystują fiszbiny spiralne, które dla laików wyglądają jak cieniutkie sprężynki. Są one niezwykle trwałe, ale jednocześnie elastyczne, dzięki czemu są znacznie wygodniejsze niż tradycyjne fiszbiny płaskie wykorzystywane w modelach modelujących. Kolejna różnica polega na ilości zastosowanych fiszbinów – w gorsetach wyszczuplających jest ich więcej, dzięki czemu lepiej trzymają w ryzach sylwetkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *