Co wpływa na funkcjonalność użytkową wyłazu dachowego?

wyłaz dachowy

Jak ważnym elementem domu z dachem spadzistym jest klasyczny wyłaz dachowy przekona się każdy, komu przyjdzie zainstalować na dachu antenę, oczyścić rynny czy dokonać konserwacji komina/kominów. Dzięki wyłazom wstęp na dach jest łatwy, bezpieczny i szybki. Poza tym nowoczesne wyłazy dachowe doświetlają wnętrze poddasza, co jest niezwykle ważne, gdy poddasze domu jest zagospodarowane, gdy wykorzystaliśmy je do stworzenia pokoju, domowej siłowni czy warsztatu. Gdy poddasze domu jest użytkowe, wtedy musimy zdecydować się na wybór wyłazu o określonych właściwościach termicznych, tak by niepotrzebnie nie tracić zbyt dużych ilości ciepła. A co jeszcze wpływa na funkcjonalność wyłazu dachowego?

Szczelność wyłazów dachowych

wyłaz dachowyTo podstawowy parametr techniczny, na który musimy zwrócić uwagę kupując nowy wyłaz dachowy. Im wyższy poziom szczelności, tym większe bezpieczeństwo korzystania z wyłazu i tym większa wygoda mieszkania na poddaszu. Wybierając wyłaz o najwyższym poziomie szczelności, zmniejszymy rachunki za ogrzewanie, ponieważ ciepło nie będzie uciekało z domu przez otwór w dachu. Oczywiście szczelność wyłazu jest bardzo ważna, dobrze jednak gdy taki wyłaz jest wyposażony w system rozszczelnienia. Dzięki temu poddasze będzie dobrze wentylowane i zmniejszy się ryzyko jego zawilgocenia. Oczywiście możemy zdecydować się na zakup wyłazu bez systemu wentylacji. Można to zrobić, jeśli na poddaszu znajdują się inne okna połaciowe, które już w taki system wentylacyjny są wyposażone.

Lokalizacja wyłazu

To najważniejszy aspekt, który w największym stopniu wpływa na wygodę przyszłego użytkowania wyłazu. Jeśli wyłaz zainstalujemy w zbyt dużej odległości od komina, tak naprawdę na niewiele się on nam przyda. Dlatego lokalizację wyłazu dachowego należy przewidzieć już na etapie projektowania domu, a jeśli remontujemy dach, jeszcze przed rozpoczęciem prac remontowych. Wyłaz dachowy powinien być zainstalowany jak najbliżej górnej krawędzi dachu, tak by dostęp do komina był jak najłatwiejszy. Wyłaz nie powinien być zainstalowany jednak zbyt wysoko, ponieważ wyjście na dach przez poddasze będzie wymagało użycia dodatkowej drabiny. Przy samym wyłazie na dachu warto zainstalować specjalny wspornik, na którym można wygodnie stanąć już po wejściu na dach.

Sposób otwierania wyłazu

Najwygodniejsze w użytkowaniu są wyłazy dachowe otwierane na bok. Dzięki szeroko otwartemu oknu wejście na dach jest bardzo proste i nie zmusza nas do wykonywania dziwnych akrobacji. Możliwość otwarcia wyłazu na oścież to także większa wygoda, gdy interesuje nas możliwość szybkiego przewietrzenia strychu.

Artykuł powstał we współpracy z https://portalokienny.pl/pol_m_Wylazy-dachowe-1619.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *