Najważniejsze informacje o schodach

dom

Schody to nieodłączny element wyposażenia w niemal każdym domu. Jeżeli budujesz nowy dom bądź remontujesz stary, z pewnością prędzej czy później będziesz musiał skorzystać z usług stolarza (albo zaopatrzyć się w gotowe schody z taśmy produkcyjnej). Nasz blog o domu w tym wpisie przedstawia wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem nowych schodów.

Przede wszystkim najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do produkcji schodów jest drewno. Powody są proste: jest to materiał bardzo trwały i wytrzymały, a jego wygląd pasuje właściwie do każdego stylu aranżacji wnętrz. Zazwyczaj korzysta się tu z twardego drewna drzew liściastych. W Polsce najczęściej jest to drewno dębowe, które swoimi walorami nie ustępuje o wiele droższym gatunkom importowanym, takim jak heban, wenge czy merbau. Inne cenione gatunki to charakteryzujące się piękną, jasną barwą drewno bukowe oraz wędzone amoniakiem drewno jesionowe. Rzadziej korzysta się z brzozy, klonu, orzechu, wiśni lub czereśni. Rozwiązaniem budżetowym jest sosna, ale schody z niej wykonane nie będą tak trwałe jak te wykonane z drzew liściastych, więc oszczędność jest tu raczej pozorna. Jak rozpoznać drewno dobrej jakości? Powinno mieć ono gęsto rozmieszczone słoje, a jego wilgotność powinna oscylować w granicach 8-12%. Zapomnijmy o drewnie z sękami oraz tym, z którego cieknie żywica – takim możemy co najwyżej napalić w piecu.

Bardzo szeroki wybór na rynku schodów jest pochodną nie tylko zastosowania bogatego wachlarza materiałów (oprócz rozmaitych gatunków drewna stosuje się także metal, marmur, a nawet żelbeton), ale także przeróżnych rozwiązań konstrukcyjnych. W innych wpisach na naszym blogu o domu pisaliśmy, że architekci często rezygnują z klatek schodowych i umieszczają schody w salonach. To z kolei owocuje rosnącym zapotrzebowaniem na schody samonośne. Takie schody nie są nakładką na betonową wylewkę, lecz utrzymują się w oparciu o swoją własną konstrukcję. Wykonuje się je najczęściej właśnie z drewna. Najczęściej przyjmują one postać schodów spiralnych (kręconych, czyli budowanych na planie koła) lub drabiniastych (zwanych też niekiedy młynarskimi). Jedne i drugie są często strome i pozbawione podstopnic. Pozwalają zaoszczędzić sporo wolnego miejsca, ale może się to odbywać kosztem względów praktycznych. Po takich schodach raczej nie wniesiemy wersalki czy wielkiego, plazmowego telewizora. Dlatego jeśli mamy wystarczająco dużo wolnej przestrzeni, lepiej zdecydować się na tradycyjne schody proste, jedno- lub dwubiegowe.

Oczywiście schody powinny także pasować do naszego pomysłu na wystrój wnętrz. Jeśli odpowiada nam styl tradycyjny, eleganckie schody dębowe wydają się być jasnym wyborem. Jeżeli jednak preferujemy styl bardziej nowoczesny, możemy sięgnąć po schody modułowe ze szklaną balustradą. Nasz blog o domu zawiera szereg artykułów z pomysłami na niebanalne rozwiązania aranżacyjne z wykorzystaniem różnego rodzaju modeli schodów. Zapraszamy i życzymy miłej lektury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *