Pleśń w mieszkaniu ?

Męczysz się z pleśnią w mieszkaniu? Udało ci się pozbyć wilgoci z mieszkania, a pleśń została, co teraz? Bielinka z podchlorynem sodu to preparat najczęściej stosowany do zwalczania pleśni. Jednak jej mało kto wie, że niszczy tylko powierzchniowe objawy zaś pozostawia grzybnię. No i pleśń dalej się rozwija.Przeczytaj nasze rady w tej kwestii.

– Ocet- to produkt dostępny i tani. Działając octem na pleśń zmieniamy jej odczyn środowiska w jakim żyje na bardzo kwaśny. To nie daje możliwości przeżycia. Ocet mieszamy z wodą (1:4 ) i ową mieszankę używamy jako codzienny środek czyszczący. Ocet jest bezpieczny ponieważ nie zawiera niebezpiecznych substancji chemicznych.

– Olejek z drzewa herbacianego – jest bardzo bezpiecznym wyjściem i nie tak śmierdzącym jak ocet. Jego wadą jest  cena, bo jest raczej drogi. Kilka kropli olejku wystarczy dolać do spryskiwacza z wodą i mydłem. Stosować także od czyszczenia domu. Olejek ma moc zabójczą dla komórek pleśni i zapobiegnie ich nawrotom.

– Ekstrakt z nasion grejpfruta ma bardzo skuteczne działanie- jest przy okazji bezwonny. Rozpuść około 10 kropli ekstraktu w pół litra wody. Stosuj do czyszczenia. Unikaj kontaktu z błonami śluzowymi.

– Kwas borowy – to uniwersalny środek grzybobójczy. Zabija pleśnie domowe oraz karaluchy. Jest to jednak środek żrący i niebezpieczny w kontakcie z organizmem wewnętrznym człowieka. Należy używać go ostrożnie. Nie przenika przez skórę, ani też przez nos przez wdychanie oparów.

– Inne olejki eteryczne np. eukaliptusowy, lawendowy, cytrynowy, cynamonowy, goździkowy.

grzyb_na_scianie– Nie stosuj wybielaczy, nie są one w stanie zabić grzybów i pleśni, bo działają tylko powierzchniowo, nie zabijają zarodników. Powodem tego jest to, iż  pozostawiając po sobie obojętny odczyn środowiska. Dodatkowo zawierają składniki rakotwórcze. Ogranicz takie środki w domu do zera.

Pomieszczenia, gdzie mamy do czynienia z dużą wilgotnością powietrza, jakie nie mają odpowiedniej wentylacji, temperatura powietrza w tych pomieszczeniach wynosi blisko 20°C a światło słoneczne słabo wpada do okien, są szczególnie narażone na rozwój pleśni oraz grzybów. Najczęściej dotyczy to starych  i nieocieplanych kamienic, czy też mieszkań na parterze bloku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *