Pilarki wykorzystywane w przemyśle

Polska uznawana jest za zielone płuca Europy, dlaczego? Bowiem jest to jedno z nielicznych miejsc na ziemi, które może poszczycić się dużą ilością lasów. Jesteśmy z tego dumni jednak i w naszym kraju wycinka lasów staje się coraz bardziej popularna oraz powszechna.

Drewno jest może mniej popularnym źródłem energii, jednak jest popularnym surowcem wykorzystywanym w budownictwie oraz innych gałęziach przemysłu. Czy jednak zastanawialiśmy się nad mechanizmem obróbki drzewa od jego wycinki w lesie, a do czasu kiedy trafia do konkretnych odbiorców. Z pewnością spora część osób nigdy nie zastanawiała się nad tym faktem. A sprawa jest bardzo skomplikowana i wymaga zaangażowania wielu ludzi i specjalistycznych urządzeń.

Profesjonalna pilarka

W pierwszej kolejności ustala się zakres terenu wycinki, na którym prowadzi się prace przygotowawcze. Analizę wycinania, czyli to w jakim kierunku drzewa będą ścinane tak aby nie zagrażać bezpieczeństwu osób wykonujących te czynności. Kiedy już wszystko zostaje ustalone, wkraczają pilarze – osoby ze specjalnymi uprawnieniami do obsługi profesjonalnych pił łańcuchowych. To do nich należy główne zadanie – wycinka. Następnie wstępna obróbka – czyli przygotowanie do transportu drzewa na odpowiednie składowisko bądź bezpośrednio do tartaków. Od tego momentu dalsze prace wymagają zastosowania kolejnych urządzeń.

Rodzaje pilarek w tartakach

W tartakach stosuje się pilarki ramowe: pozimowe lub pionowe lub pilarki tarczowe i taśmowe. Ich główną funkcją jest przecieranie drewna okrągłego na tzw. tarcicę. Powstałą tarcicę dzieli się w zależności od wykonanego stopnia obróbki na: tarcicę nieobrzynaną i obrzynaną. Pierwsza charakteryzuje się obrobieniem tylko dwóch powierzchni równoległych, boki natomiast pozostają bezkształtne. W przypadku tarcicy obrzynanej otrzymujemy obrobienie wszystkich czterech płaszczyzn.

Ten podział tarcicy nie jest jedyny w zależności od wielkości powstałych elementów także można dokonać klasyfikacji. Największym elementem jaki możemy otrzymać są bale, następnie różnego rodzaju deski a kończąc na małych listewkach. I w tej właśnie formie, tak obrobione drewno trafia bezpośrednio do odbiorców lub do dalszej obróbki.

Bezpieczeństwo pracy z pilarką

Proces tak naprawdę jest bardzo długi, a wykonywane czynności obarczone są dużym ryzykiem zawodowym. Jednak przy zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa od lat nie dochodzi do poważnych wypadków w tym sektorze przemysłowym. A drewno z roku na rok jest cenionym surowcem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *