Na czym polega aromaterapia?

naturalne olejki eteryczne

Aromaterapia, to rodzaj kuracji, podczas której wykorzystuje się naturalne olejki eteryczne. Dzięki ich niesamowitym właściwościom, tradycyjne leczenie może być skrócone do minimum lub całkowicie porzucone. Istnieją dwa rodzaje aplikacji olejków eterycznych – każdy z nich działa inaczej, jednak oba powodują pozytywne dla organizmu skutki.

Inhalacja

Naturalne olejki eteryczne, możemy przyjmować za pomocą inhalacji – jest to metoda, którą możemy wykonywać sami, w domowym zaciszu, często bez pomocy osób trzecich. Inhalacje polegają na swobodnym i powolnym wdychaniu wydzielających się z olejków naparów, które wprowadzone w ilości kilku kropli do miseczki z gorącą wodą, delikatnie unoszą się i zostają wchłonięte do organizmu. Inhalację najlepiej przeprowadzać zasłaniając głowę i twarz ręcznikiem, aby móc przyjąć jak największą dawkę olejków i zmniejszyć ich rozpraszanie.

naturalne olejki eteryczneKolejnym sposobem na inhalację, może być podgrzewanie olejków w tzw. kominku aromatycznym, do którego wlewamy również kilka kropli naszego ulubionego zapachu. Do najważniejszych funkcji naturalnych olejków eterycznych należy przede wszystkim odkażanie, zapobieganie rozwojowi infekcji oraz namnażaniu wirusów. Inhalacja pozwala na zmniejszenie obrzęku nosa, zlikwidowanie kataru oraz przynosi ulgę w bólach głowy.

Masaż

Olejki eteryczne, można również aplikować poprzez wcieranie ich w skórę, czyli tradycyjny masaż. Najlepiej, gdyby był to masaż relaksacyjny, z wykorzystaniem ciepłych olejków, spokojnej muzyki i przyciemnionych świateł. Na obolałe miejsca, można także nakładać ciepłe kompresy, do których wykorzystuje się również gorące naturalne olejki eteryczne, którymi nasączamy wcześniej ręcznik lub specjalny materiałowy kompres. Do głównych zalet takiego typu aromaterapii, należy przede wszystkim leczenie bólu mięśni i stawów, poprawa krążenia oraz pobudzenie układu odpornościowego. Olejki eteryczne, to także bardzo dobra forma relaksu, która nie wymaga poświęcenia zbyt dużej ilości czasu oraz wielkich nakładów finansowych. Należy jednak pamiętać, że naturalnych olejków eterycznych nie można stosować u malutkich dzieci, kobiet w ciąży oraz alergików. Jeśli koniecznie chcesz skorzystać z takiej aromaterapii, a należysz do powyższej grupy, swoją decyzję skonsultuj ze specjalistą lub lekarzem pierwszego kontaktu.

Aromaterapia to jedna z najbardziej popularnych rodzajów medycyny naturalnej, wykorzystywana od setek lat, niemalże w każdej kulturze. Jeśli chcemy spróbować jej leczniczych właściwości, stosujmy wyłącznie olejki eteryczne naturalne oraz wykonujmy działania zgodne z zaleceniami specjalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *