Lecznicze działanie – koenzym Q10

Zachowanie zdrowia i sił witalnych to marzenie każdego człowieka. Wielu ludzi z niepokojem spogląda w przyszłość, boi się chorób i zewnętrznych oznak starości. Jednak prawidłowa dieta, uprawianie sportów, życie bez stresu w znacznym stopniu pomogą w zachowaniu zdrowia i młodego wyglądu. Bardzo ważne jest też dostarczanie organizmowi odpowiednich witamin i minerałów.

Koenzym Q10

Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu bardzo ważne są koenzymy. Termin ten oznacza niebiałkowe składniki białek. Mogą mieć charakter organiczny lub nieorganiczny. Wiele organicznych koenzymów to witaminy. Wśród koenzymów na pewno najbardziej znanym jest koenzym Q10. Znany jest przede wszystkim z reklam kremów przeciwzmarszczkowych. Najczęściej wiedza na temat tego koenzymu ogranicza się właśnie do tego, że koenzym Q10 redukuje zmarszczki, wygładza i uelastycznia skórę. Do mniej znanych, ale bardzo korzystnych właściwości należy dobroczynny wpływ koenzymu Q10 na układ pokarmowy czy układ krążenia. Koenzym Q10 ma zastosowanie w leczeniu niewydolności krążenia, nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, dusznicy, arytmii, chorób przyzębia: paradontozy, krwawienia czy obrzęków dziąseł, cukrzycy, otyłości oraz alergii. Koenzym Q10 pomaga zachować na dłużej młody wygląd skóry, redukuje zmarszczki, wygładza skórę i chroni ją przed promieniami UV.

Ponadto koenzym ten chroni przed chorobami nowotworowymi i pomaga w oczyszczaniu organizmu. Tak więc koenzym ten wydaje się wręcz niezbędny dla organizmu ze względu na jego zbawienny wpływ.  Dobroczynny wpływ koenzymu Q10 na organizm powoduje konieczność zadbania o jego prawidłowy poziom w organizmie. Dobrym sposobem na zwiększenie ilości koenzymu Q10 jest wzbogacenie diety w produkty, które są jego źródłem. Do takich produktów zaliczamy olej rzepakowy, orzechy, mięso wieprzowe i wołowe, ryby oraz drób. W warzywach i owocach poziom koenzymu Q10 jest znacznie niższy niż w mięsie.

Produkcja koenzymu Q10 następuje w ludzkim organizmie. Dzieje się jednak tak tylko do pewnego momentu życia. Z wiekiem produkcja koenzymu Q10 maleje, dzieje się tak, gdyż w naszej diecie czasami jest za mało składników odpowiedzialnych za syntezę koenzymu. Dlatego bardzo ważne jest dostarczanie tego koenzymu w suplementach diety. Z wiekiem bardzo często pojawiają się choroby serca, nadciśnienie czy wysoki poziom cholesterolu. Leki, które z reguły przyjmowane są w celu obniżenia poziomu cholesterolu obniżają także poziom koenzymu Q10. W takich przypadkach szczególnie ważne jest zażywanie koenzymu w tabletkach. Nie odnotowano żadnych skutków ubocznych koenzymu Q10, więc że spokojem można zdecydować się na taki suplement diety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *