Znaczenie imion

Niejednokrotnie, niektórzy z pewnością zastanawiali się skąd wzięły się imiona, co oznaczają i do czego były nam ludziom potrzebne. Aby to wyjaśnić należy sięgnąć aż czasów pierwotnych, gdzie rasa ludzka musiała coś wymyślić żeby odróżniać jednego osobnika od drugiego i, żeby się wzajemnie ze sobą komunikować.

Znaczenie imienia

Kiedyś imię podkreślało jakąś cechę, dzięki której łatwo było odróżnić jednych od drugich. Przykładem może być Barbarossa, czyli w dosłownym tłumaczeniu rudobrody bądź Rufus, czyli rudowłosy. Odnosiło się to nie tylko do cech fizycznych danego osobnika ale też i życzeń rodziców odnośnie profesji jaką ich dziecko mogłoby wykonywać gdy dorośnie. Przykładem może być imię „Szydło”, które wskazywałoby na plany rodziców powiązanych z byciem krawcem, ich potomka. Jednak imię determinowało też cechy, które rodzice widzieli w swoich dzieciach. Jeśli wykazywał ono odwagę i nie było strachliwe jak na swój wiek to nadawano mu choćby imię Sławomir.

Badając kwestię imion z historycznego punktu widzenia, pierwsze powstały imiona męskie. Natomiast imiona żeńskie to przekształcone imiona męskie w taki sposób aby były imionami kobiecymi.

Do XII wieku pojęcie nazwiska w ogóle nie istniało, człowieka określano wyłącznie imieniem. Współcześnie nam znane znaczenie słowa imię utrwaliło się na dopiero na początku XIX wieku, w tym samym czasie utrwaliło się również takie określenie jak nazwisko. Jednak obecna funkcja imienia, które nie jest dziedziczone z pokolenia na pokolenie i służy do odróżnienia konkretnego człowieka ukształtowało się całkiem niedawno bo na początku ubiegłego stulecia.

Imiona świętych

Imiona bardzo często mają źródła w wierze wyznawanej przez większość społeczeństwa. W przypadku Polski jest to oczywiście chrześcijaństwo. Imiona czerpane są ze świętej księgi chrześcijan jaką jest Biblia oraz bardzo często z pocztu świętych.

Niektórzy sięgają do tradycji i nazywają swoje dzieci imionami, które mają korzenie głęboko w historii kraju. Przykładem może być imię Mieszko.

Obecnie bardzo popularne jest nazywanie dzieci wzorując się na gwiazdach show biznesu, znanych z ekranu telewizji, gwiazd kina czy sceny muzycznej bądź sportu. Niejednokrotnie rodzice chcą aby ich dzieci były w przyszłości jaki ich osobiści idole: sławni, bogaci, ociekający splendorem.

Księga imion

więcej o znaczeniu imion znajdziesz na www.znaczenie-imion.net

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *