Rodzaje nut na pianino

nuty na pianino

Gra na pianinie to coś, co urzeka praktycznie wszystkich ludzi posiadających słuch muzyczny. Z pewnością taka forma aktywności jest dziś rzadka, ponieważ młodzieży nie interesuje nauka gry na jakimkolwiek instrumencie, może poza gitarą. Tymczasem pianino pozwala na odtwarzanie melodii znanych nam między innymi z filmów – potrzebujemy do tego tylko wyćwiczonych umiejętności, słuchu muzycznego oraz odpowiednich nut na pianino.

Najpierw zastanówmy się, na jakim etapie gry jesteśmy. Jeśli dopiero zaczynamy, ale mamy już podstawy wiedzy muzycznej, to możemy z powodzeniem zakupić nuty na pianino pozwalające na wyćwiczenie manualne pewnych zdolności. Dzięki temu bez trudu zagramy potem większość melodii – najpierw jednak potrzebujemy treningu, który zapewnimy sobie przede wszystkim przez odpowiednie dostosowanie rąk i mózgu do tego, czego wymaga od nas gra na pianinie. Tego rodzaju nuty zawierają zazwyczaj podstawowe, posiadające linie melodyczną utwory, które jednak nie pełnią funkcji estetycznej dla ucha. Mają na celu po prostu wyćwiczenie pewnych umiejętności.

Zupełnie innym rodzajem są nuty na pianino z melodiami okolicznościowymi. Głównie są to melodie na święta – pastorałki i kolędy, które potem możemy zagrać i zaśpiewać razem z bliskimi nam osobami. Tego typu melodie zazwyczaj są dość proste, ale i łatwo jest się ich nauczyć, ponieważ są nam one znane i będziemy mogli bez trudu wyłapać wszystkie potknięcia popełniane podczas gry. Podobne zestawy nut na pianino dostaniemy, jeśli zainteresujemy się pieśniami patriotycznymi oraz wszelkimi temu podobnymi motywami muzycznymi. Warto wiedzieć, że takie zestawy nut często wykorzystywane są w szkołach podczas rozmaitych akademii oraz przygotowanych przedstawień.

Wiele osób jednak uczy się gry na pianinie po to, aby móc potem zagrać najbardziej znane melodie muzyki klasycznej. Oczywiście, taki cel jest również bardzo istotny, a nuty na pianino dostosowane właśnie do niego można znaleźć praktycznie w wielu miejscach. Warto uważać jednak na ich trudność – nie wszystko zagra osoba o podstawowych umiejętnościach. Często również będziemy potrzebować opiekuna, który będzie czuwał nad naszą nauką i będzie w stanie korygować ewentualne błędy, zwłaszcza w przypadku osób, które dopiero uczą się gry.

Jeśli wybieramy nuty na pianino do swoich potrzeb, musimy przede wszystkim pamiętać o dostosowaniu ich do umiejętności, które już nabyliśmy. Nikt początkujący nie zagra utworów pisanych przez Chopina – do tego trzeba odpowiednio długiej nauki oraz wyszlifowania własnego warsztatu muzycznego. Dobrze jest jednak zadbać o to, aby nuty były dostosowane do naszego poziomu, ponieważ zbyt trudne po prostu zniechęcą nas do dalszej gry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *