Dyskografia zespołu Cradle of Filth

cradle of filth

Zespół Cradle of Filth ma bardzo długą historię – działa wszak od 1991 roku, kiedy powstał po inicjatywnie wokalisty w Suffolk. Mimo że ciągle zmieniali się członkowie zespołu, to jednak ten pozostał przy głównym motywie swojej twórczości, a więc muzyce metalowej, określanej jako black metal, metal symfoniczny czy muzyka gotycka. Prócz konkretnego nurtu, w ramach którego tworzona jest muzyka, zespół posiada również charakterystyczny wygląd, inspirowany w dużej mierze właśnie filmem gotyckim oraz literaturą w podobnym motywie.

Zespół Cradle of Filth od 1994 do 2012 roku nagrał aż 10 albumów studyjnych, czyli nagrywanych w sposób klasyczny. Największą popularność zyskały w zasadzie albumy nagrywane od 2003 do 2008 roku: „Damnation and a Day” (2003), „Nymphetamine” (2004), „Thornography” (2006) oraz „Godspeed on the Devil’s Thunder” (2008). Wszystkie te albumy były na listach przebojów w wielu krajach, od Wielkiej Brytanii, czyli kolebki zespołu, aż po Polskę. Niemniej jednak za najbardziej przełomowy album studyjny uważa się album „Cruelty and the Beast”, wydany w 1998 roku i poświęcony praktycznie w całości postaci historycznej, krwawej hrabinie – Elżbiecie Batory.

Warto dodać, że Cradle of Filth to zespół płodny również pod kątem innych wydawnictw muzycznych, które wyprowadzili oni na rynek wydawniczy. Przede wszystkim są to mini albumy, wydawane od 1996 do 2011 roku, w sumie cztery. Pierwszy z mini albumów wydany w 1999 roku posiadał nawet dwie wersje – jedną ocenzurowaną, a drugą bez cenzury, która nie ukrywała scen nagości zawartych w teledyskach. Mini albumy nie zawierały nigdy więcej niż sześć utworów, zwykle nagranych powtórnie i już znanych publiczności.

Album „Live Bait for the Dead” jest jedynym albumem koncertowym, który zawiera dodatkowo nagrane demo oraz próby dźwięku i remiksy. Choć płyta nagrana była w 2001 roku i po raz pierwszy wtedy została wydana, to jednak druga płyta, ponowne wydawnictwo z roku później – 2002 roku – spotkało się z o wiele większym odzewem i pozytywnym odbiorem u wielu słuchaczy grupy Cradle of Filth.

Nie jest to jednak jedyny dorobek zespołu Cradle of Filth, który jest warty uwagi. Grupa nagrała również inne wydawnictwa muzyczne, w szczególności ponad dwanaście singli, wydawanych od 1998 do 2013 roku. Do niektórych piosenek powstały również teledyski oraz bogata wideografia, która jest warta obejrzenia. Nie wszystkie jednak teledyski zostały uznane za odpowiednie, i niektóre z nich nie były wyświetlane w części krajów bądź zostały przygotowane w dwóch wersjach – z cenzurą bądź bez niej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *