Najważniejszy jest ciepły kąt

grzejnikiGrzejniki stanowią cześć centralnego ogrzewania, dlatego muszą być z nim spójne, pasować do całości. Wybór nie jest łatwy, ponieważ dobre ogrzewanie jest nie tylko ekonomiczne i funkcjonalne, ale też nie może zaburzać całej kompozycji wnętrza.

Na czym trzeba się skupić podczas szukania grzejników? Przede wszystkim trzeba uwzględnić fakt, iż „dostarczyciele ciepła” będą z nami przez wiele lat. Grzejniki powinny być solidnie wykonane i energooszczędne. Taki zestaw cech sprawia, że nie jest to tani zakup. Warto jednak wydać na starcie nieco więcej, by później zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Grzejniki muszą być idealnie dobrane do reszty instalacji, zatem przed wizytą w sklepie koniecznie musimy zaznajomić się z jej parametrami (w każdym domu wygląda to nieco inaczej). To pozwoli na dobranie grzejników, które nie będą marnować cennego ciepła.

Grzejniki montowane w łazienkach przeważnie zużywają więcej mocy, niż te, które zakłada się w sypialniach. Dzieje się tak dlatego, że często służą one jako suszarki do ubrań i ręczników. Oprócz tego, to właśnie w łazience najczęściej kaloryfery pracują na wyższych obrotach, bo każdy woli po kąpieli wyjść do ciepłego pomieszczenia. Otwieranie grzejników na pełną moc przydarza się najczęściej młodym rodzicom, którzy muszą kąpać maleńkie, łatwo marznące dzieci.

Grzejniki różnią się nie tylko swoimi parametrami, ale także materiałem, z których są zrobione. Najpopularniejsze w domach są wciąż grzejniki stalowe, a wśród nich ich płytowe wersje. To idealne rozwiązanie dla inwestorów, którzy chcą zwiększyć moc źródła ciepła, a jednocześnie pragną zachować jego niewielki rozmiar. Dlatego są idealne do pomieszczeń, w których nie ma zbyt wiele miejsca na ścianie na większe formy. Innym typem również często montowanym w mieszkaniach są grzejniki żeliwne. Niestety, trudniej jest nimi sterować, ale ich niezaprzeczalną zaletą jest duża wytrzymałość na korozję. Nagrzewają się bardzo wolno, ale grzeją jeszcze pewien czas po wyłączeniu (długo oddają ciepło). Dlatego są idealne do pomieszczeń, w których śpimy. Jeżeli nie lubimy widoku naszego źródła wieczornego ciepła, możemy go po prostu zakryć. Bardzo często grzejniki są zabudowywane specjalnymi płytami kartonowo-gipsowymi. Takie obudowy mają otwory, aby ciepło mogło swobodnie przenikać do pomieszczenia. Nierzadko są one ułożone w ciekawe, fantazyjne wzory, dzięki którym zyskujemy piękną dekorację do pokoju. Takie płyty można malować na dowolne sposoby. Nic nie stoi zatem na drodze, aby dostosować je ściśle do całej aranżacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.