Jaką przynętę spinningową wybrać?

wędkarz łowiący w rzece

Miłośnicy spinningu, czyli niezwykle charakterystycznej techniki połowu ryb drapieżnych na wędkę (spinning polega na naprzemiennym zarzucaniu i ściąganiu przynęty), do swojej dyspozycji mają kilka różnych typów przynęt sztucznych. Dawniej największą popularnością cieszyły się różnego rodzaju blachy – obrotówki i wahadłówki. Dziś dużo bardziej popularne są woblery, czyli twarde przynęty sztuczne o wyglądzie małych rybek oraz przynęty miękkie. Te ostatnie występują w niezwykle dużej różnorodności kształtów, kolorów i rozmiarów, i to one zdominowały współczesny rynek wędkarstwa spinningowego. Wśród popularnych marek przynęt miękkich wyróżnić możemy m.in. przynęty spinningowe Keitech, Lucky John, Dragon, Daiwa i wiele innych. Które z nich są najlepsze i które warto wybrać dla siebie?

Rodzaje przynęt miękkich

miękkie przynęty spinningoweDzięki dużej różnorodności kształtów, rozmiarów, kolorów i sposobów zdobienia, przynęty miękkie stanowią jeden z pierwszych wyborów miłośników spinningu na całym świecie. Po prostu łatwo dobrać rodzaj takiej przynęty do charakterystyki konkretnego akwenu, pory roku, pogody czy gatunku drapieżnika, na jakiego złowienie się nastawiamy. Wśród wspomnianych już wcześniej przynęt spinningowych Keitech znajdziemy m.in. popularne twistery o kształcie robaków z charakterystycznie wygiętym ogonkiem, który wzbudza silną falę akustyczną podczas prowadzenia przynęty w wodzie, wabiąc w ten sposób drapieżniki i zachęcając je do ataku, cieszące się sporym zainteresowaniem wędkarzy rippery, czyli miękkie przynęty o wyglądzie małych rybek z charakterystycznym ogonem w formie steru lub dynamiczne jaskółki z rozdwojonym ogonkiem, dla zainteresowania najbardziej ospałych drapieżników.

Oczywiście przeglądając przynęty spinningowe Keitech, znajdziesz wśród nich również te o bardziej fantazyjnych kształtach. Wybór takich przynęt zalecany jest bardziej doświadczonym wędkarzom, którzy poszukują najbardziej efektywnych sposobów połowu ryb drapieżnych w każdych, nawet najmniej sprzyjających warunkach.

Czym kierować się przy wyborze przynęty?

Po pierwsze, musisz określić, co tak naprawdę chcesz złowić. Przynęty spinningowe Keitech i markowe przynęty innych znanych producentów, zawsze dedykowane są do połowu konkretnych gatunków ryb drapieżnych (co nie znaczy, że nie uda Ci się na taką przynętę złowić również innej ryby). Po drugie, dobierz rozmiar przynęty do charakterystyki żyłki/linki i rodzaju używanego przez ciebie haka/główki jigowej. Po trzecie, przyjrzyj się charakterystyce akwenu, na jakim wędkujesz i wybierz przynętę spinningową Keitech lub inną, w takim kolorze, który będzie dostosowany do poziomu przezroczystości wody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *