Przekaźniki miniaturowe

Artykuł o przekaźnikach miniaturowych pomoże zrozumieć Nam czym są omawiane przekaźniki? Jakimi funkcjami się charakteryzują? Jacy są dostępni producenci? Jakie są najczęściej stosowane modele?

Przekaźniki miniaturowe są to przekaźniki przemysłowe tylko w nieco mniejszej skali. Stosowane są przy komponentach sterownikach elektronicznych. Reasumując przekaźniki przemysłowe i miniaturowe stosujemy najczęściej do obwodów drukowanych.

Przekaźniki miniaturowe omówimy na przykładzie najpopularniejszego producenta jakim jest Finder. Istnieje jeszcze firma produkująca przekaźniki miniaturowe i jest nią firma Relpol.

Najpopularniejszą serią jest seria Finder 55. Miniaturowe przekaźniki przemysłowe, które omówimy szczegółowiej charakteryzują się tym, iż posiadają prąd znamionowy od 7 do 10 A.

Omówmy na początku funkcje przekaźników do obwodów drukowanych, a w następnym artykule do gniazd.

Miniaturowe przekaźniki przemysłowe do obwodów drukowanych posiadają cewkę AC lub DC, izolację zgodną z VDE 0435/EN 61810-1, stopień ochrony obudowy RT III (szczelny) dla modeli 55.12/13/14.

Przekaźnik miniaturowy Finder 55.12 posiada 2 zestyki przełączne, 10 A, stosowany do obwodów drukowanych.

Przekaźnik miniaturowy Finder 55.13 posiada 3 zestyki przełączne, 10 A, stosowany do obwodów drukowanych.

Przekaźnik miniaturowy Finder 55.14 posiada 4 zestyki przełączne, 7 A, stosowany do obwodów drukowanych.

Teraz omówimy na co należy zwrócić uwagę przy wspomnianych powyżej modelach. Warto sprawdzić ilość zestyków, prąd znamionowy czyli maksymalny prąd załączenia A. Ważne jest również napięcie znamionowe czyli maksymalne napięcie łączeniowe V AC.
Materiał zestyków, z którego styki są wykonany jest również niezwykle istotny. Standardowym materiałem jest AgNi.

Kolejnymi istotnymi informacjami technicznymi są dane dotyczące cewki to jest jakie napięcie znamionowe (UN), na jaki pobór mocy AC / DC oraz jaki zakres napięcia zasilania. Napięcie podtrzymania oraz odpadania jest równie ważne.

Kolejnymi kluczowymi informacjami jest trwałość mechaniczna AC / DC oraz łączeniowa w kategorii AC1. Ważnym kryterium jest, także czas zadziałania / czas powrotu. Jeśli chodzi o wytrzymałość to ważna jak wytrzymała jest izolacja na lini cewka-zestyki oraz izolacja między otwartymi zestykami.

Ostatnimi informacjami, na które radzimy zwrócić uwagę jest temperatura pracy przekaźnika oraz jego stopień ochrony.

Resumując jak wynika z powyższej treści przekaźniki miniaturowe są niezbędnym elementem automatyki przemysłowej. Bez niego nie funkcjonował, by w tak przystępny sposób przemysł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *