Lokata jednodniowa i długoterminowa – która bardziej korzystna?

Posiadając wolne środki, które można zdeponować na lokacie, należy się zdecydować, którą wybrać spośród wskazanych przez ranking lokat. I choć lokaty jednodniowe straciły sporo na atrakcyjności poprzez to, że również one objęte zostały koniecznością opłacenia podatku Belki, nadal istnieją. Można się więc zdecydować na lokatę jednodniową, zamiast na terminowe lokaty bankowe. Przed tym należy jednak dokładnie przeanalizować wszystkie czynniki.

Czym jest lokata jednodniowa

Lokata jednodniowa pozwala zdeponować pieniądze na okres jednego dnia. Po tym czasie kapitał z odsetkami może trafić na konto klienta. Lokata może zostać również odnowiona automatycznie, w wyniku czego pieniądze pracują na jeszcze większy zysk. Jeśli dodatkowo z chwilą zapadalności lokaty odsetki zostaną dopisane do kapitału, zysk może być większy, niż wynika to wprost z oprocentowania lokaty, gdyż środki każdego dnia będą rosły. W przypadku, gdy klient zechce skorzystać ze zdeponowanej sumy pieniędzy, może to zrobić bez utraty odsetek, zrywając lokatę.

Tradycyjna lokata długoterminowa

Lokata bankowa z długim okresem trwania ma wyższe oprocentowania, niż lokata zakładana na krótszy okres czasu. Jednak koniecznie jest zamrożenie środków na niej zdeponowanych. Przedterminowe zerwanie lokaty wiąże się co najmniej z dużo niższym zyskiem, niż był przewidziany w dniu zakładania lokaty.

Która lokata bardziej się opłaca i dlaczego?

Banki oferują wyższe oprocentowanie lokatom długoterminowym. Jest to związane z tym, że dysponują zdeponowanymi pieniędzmi i jest dla nich dużo korzystniejsze, jeżeli klient oddaje im pieniądze na dłuższy okres czasu. Dlatego też lokaty jednodniowe mają oprocentowanie niskie, choć wyższe, niż zwykły rachunek oszczędnościowy, gdyż banki nie mogą skorzystać z tych pieniędzy. Owszem, najczęściej te lokaty są automatycznie odnawiane i wiele osób korzysta z tej opcji, ale równocześnie wiele osób może nagle wycofać swoje środki. Banki kuszą więc wysokim oprocentowaniem lokat długoterminowych, jednocześnie dodając niekorzystne warunki za ich zerwanie przed terminem, by mieć jak najwięcej środków do dyspozycji.

Wydaje się więc, że korzystniejsza jest lokata długoterminowa. Teoretycznie tak, jeśli tylko założy się, że stopy procentowe nie ulegną zmianie. Jeśli bowiem wzrosną, oprocentowanie lokaty terminowej nie ulegnie zmianie. Natomiast oprocentowanie lokaty jednodniowej pójdzie w górę, generując większy zysk. Oczywiście może być on chwilowy.

Opłacalność lokat wiąże się więc bezpośrednio ze zmianami lub ich brakiem na rynku finansowym. Każdy indywidualnie powinien zdecydować, co mu się bardziej opłaca. A przede wszystkim, na jaki okres czasu może zamrozić ile oszczędności. Bo zawsze można podzielić kapitał i część zdeponować na lokacie jednodniowej, a część na terminowej. Ma się wtedy pewność, że niczego się nie straci na ewentualnym zmianie stóp procentowych. Aby dobrze wybrać lokatę należy poddać analizie ranking lokat i dokonać dokładnego ich porównania. Wtedy na pewno wybierze się najlepsze lokaty dostępne aktualnie w bankach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *