Elementy konstrukcyjne typowej spawarki

Spawarka

Wszystkie urządzenia spawalnicze, niezależnie od tego, jakiego rodzaju spawy mogą wykonywać, składają się z podobnych elementów konstrukcyjnych. Podstawą jest zawsze prostownik, czyli element odpowiadający za przetwarzanie prądu elektrycznego. Tylko dzięki niemu możliwa jest regulacja napięcia prądu, a tym samym spawanie metalu (częściowe stapianie i scalanie przy pomocy drutu spawalniczego). Pozostałe elementy konstrukcyjne zależą od konkretnego modelu urządzenia. Na przykład spawarka typu MIG-MAG wyposażona będzie w dodatkowe źródło gazu osłonowego, czyli w butlę z gazem obojętnym lub aktywnym. W tym przypadku dodatkowym osprzętem może być jeszcze specjalny reduktor gazu, który dobieramy względem rodzaju stosowanego gazu.

SpawarkaJednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych, w które powinna być wyposażona każda spawarka, jest specjalny podajnik drutu. Bez tego prostego dodatku, spajanie konstrukcji metalowych poprzez ich spawanie, jest praktycznie niewykonalne. Prostsze i tańsze spawarki zazwyczaj wyposażone są standardowo w podajnik 2-rolkowy. Jednak ze względu na większą płynność i swobodę pracy, od razu warto zaopatrzyć się w urządzenie wyposażone w podajnik 4-rolkowy. Podajnik może być wbudowany w urządzenie lub zainstalowany w formie osprzętu dodatkowego, na zewnątrz spawarki.

Kolejny element konstrukcyjny, w jaki wyposażone są wszystkie urządzenia spawalnicze to przewody zasilające, w tym przewód masowy i przewód zespolony – wykorzystywany w urządzeniach z zewnętrznym podajnikiem drutu. W przypadku wielofunkcyjnego przewodu, który doprowadza prąd do drutu spawalniczego oraz gaz osłonowy (w urządzeniach typu MIG-MAG) ważne jest, aby posiadał on odpowiedni uchwyt. To w zasadniczy sposób ułatwi pracę spawacza, a także wpłynie na poziom bezpieczeństwa w trakcie wykonywania spawów.

Wybrane modele spawarek, na przykład profesjonalna spawarka inwertorowa przeznaczona do wykonywania precyzyjnych spojeń w twardych metalach, mogą być wyposażone w specjalistyczny układ chłodzący tzw. chłodnicę cieczy. Podobnie jak w przypadku dodatkowych układów chłodniczych, niektóre urządzenia spawalnicze nie zostały z automatu wyposażone w uchwyt spawalniczy, który jest elementem niezbędnym podczas wykonywania wszelkiego typu spawów. Jeśli spawarka nie posiada takiego uchwytu, trzeba go dokupić. Ważne, aby przy wyborze konkretnego modelu uchwytu pamiętać o podstawowych parametrach technicznych danego modelu spawarki. Tylko w ten sposób dobierzemy uchwyt, który zapewni nam stabilną i wydają pracę oraz będzie dopasowany do takiego rodzaju drutu spawalniczego, z jakiego na co dzień korzystamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *