Co poprawia właściwości termiczne dachu.

wełna mineralna

W związku z tym, że przez źle zaizolowany dach może uciekać duża ilość ciepła, inwestorzy coraz częściej dbają o prawidłowe zabezpieczenie termiczne również tej części budynku. Prócz samej fachowości i prawidłowej realizacji prac związanych z ułożeniem izolacji dachu, o samych właściwościach termicznych przesądzają również, a może przede wszystkim materiały, jakich użyjemy do prowadzenia tych prac. Mowa tu przede wszystkim o materiale wykorzystywanym do ocieplenia dachu oraz samym pokryciu dachowym, które w zależności od typu, wykazuje zupełnie odmienne właściwości termiczne.

Podstawowym materiałem wykorzystywanym do ocieplania konstrukcji dachów jest wełna szklana lub wełna mineralna. Warszawa jest przykładem nowoczesnego miasta, w którym tego typu materiały wykorzystywane są jako powszechny materiał izolacyjny przy uszczelnianiu i izolowaniu konstrukcji dachowych. Zresztą wykorzystanie tego typu materiałów, ze względu na ich właściwości termiczne oraz wagę, jest wskazane do zabezpieczania wszystkich dachów skośnych przed zimnem i coraz częściej stosowane we wszystkich regionach naszego kraju. Położenie samej warstwy waty szklanej czy mineralnej nie jest jednak działaniem wystarczającym. Taki izolator cieplny powinien zostać dodatkowo zabezpieczony przed wilgocią pochodzącą z zewnątrz oraz z wnętrza budynku. W tym celu stosuje się membrany, czyli specjalistyczne folie, które chronią watę przed zamoknięciem. Należy pamiętać, że nawet najlepszej jakości wełna mineralna – Warszawa jest miastem, w którym bez problemu znajdziemy dobrej jakości watę mineralną i szklaną, wystarczy zajrzeć do miejscowych składów budowlanych – nieodpowiednio zabezpieczona przed zawilgoceniem od razu traci część swoich właściwości izolacyjnych.

Na właściwości termiczne dachu, wpływ będzie miał również rodzaj materiału użytego do wykonania samego pokrycia dachowego. Najlepsze właściwości termiczne będzie miała dachówka ceramiczna, która lepiej izoluje i jednocześnie zapewnia lepszą wentylację budynku. Z tego względu wszystkie dachy pokryte blachodachówką wymagają szczególnego docieplenia, a do tego celu zawsze najlepsza jest wełna mineralna. Warszawa, Poznań czy Wrocław, miejsce wykonania izolacji nie ma tu najmniejszego znaczenia. Procedury wszędzie wyglądają tak samo. Wełnę mineralną w Warszawie czy Szczecinie układa się podobnie – optymalnie będą to dwie warstwy o łącznej grubości ok. 30cm, dodatkowo zabezpieczone membraną z zewnątrz (od strony pokrycia dachowego) i od środka budynku (od strony poddasza).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *