Jak oszczędnie jeździć Diesel-em?

Chcesz zaoszczędzić jeżdżąc dieslem? Olej napędowy nie jest już tak tani jak kiedyś. Jego cena jest bardzo zbliżona do tradycyjnej benzyny.

Zapamiętaj kilka porad a bez problemu to osiągniesz. Pamiętaj, że przy spokojnej jeździe zaoszczędzisz nawet do dwóch litrów paliwa na 100 km. Wybieraj trasy, na jakich będziesz się najrzadziej zatrzymywać np. bez świateł, skrzyżowań, znaków stop, a także drogi o mniejszym natężeniu ruchu. Warto wybrać czasem dłuższą a za to mniej ruchliwą drogę. Bierz pod uwagę doświadczenia i warunki na jezdniach.

Silnik samochodowy ma swój punkt, w jakim działa najkorzystniej. Najczęściej jest to około 100 km/h na piątym biegu. Zbyt duże  przyśpieszenie zużywa więcej paliwa.

Być może posiadasz tempomat w swoim aucie –  ustaw go na odpowiednią prędkość, a pozbędziesz się przyśpieszania. Kierowcy mają tendencję do przyspieszania, a zaraz potem hamowania i ponownego wciskania gazu. To szybko zużywa paliwo, zarówno benzynę jak i diesela.

Postaraj się od razu wrzucać odpowiednio wyższy bieg – nie „ciągnij” samochodu na niższym biegu gdy masz odpowiednio dużą prędkość. Gdy z kolei zauważysz, że silnik zaczyna gasnąć, bo masz za wysoki bieg to przejdź od razu na niższy, nie dociskaj gazu na siłę. To zużywa sporo paliwa. Mniejsze zużycie paliwa to mniejsze zanieczyszczenie powietrza – pamiętajmy o tym.

Staraj się nie hamować silnikiem. Lepiej będzie dojechać do danego miejsca w pozycji neutralnej albo przy wciśniętym sprzęgle. Hamowanie silnikiem – wrzucam niższe biegi przy dojeździe znacznie marnuje paliwo.  Niektórzy mówią, że to obciążenie dla klocków hamulcowych, ale  jest to tak mała praca, że nie warto w tej kwestii przesadzać.

Często zapominamy, że elektryka samochodowa zwiększa zużycie paliwa. Ograniczaj urządzeń typu klimatyzacja, podgrzewane siedzenia i inne nowoczesne rozwiązania. Klimatyzacji używaj jej, kiedy naprawdę potrzebujesz.

Kiedy zatankujesz pusty bak to zapisz stan licznika. Będziesz mógł kontrolować  ile kilometrów jesteś przejedziesz na pełnym baku.

Podsumowując, najważniejsze to aby zaoszczędzić na dieslu należy jeździć dynamicznie, czyli zmieniając biegi od razu w razie potrzeby. Unikaj zbędnych gwałtownych hamowań i przyspieszeń.

Wybieraj drogi mniej ruchliwe by rzadziej się zatrzymywać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *