Czy warto korzystać ze skarpet sportowych?

Skarpetki sportowe

Sport to zdrowie. To powtarzany często slogan, który jednak – jest jak najbardziej prawdziwy. Choć początki uprawiania sportu bywają bardzo trudne – pojawiają się zakwasy czy mikrouszkodzenia włókien po wysiłku, które powodują ból. Z początkami sportu związane jest też uczucie potu zalewającego ciało człowieka, palącego odczucia w płucach – wszystko to, jeżeli wcześniej nie byliśmy zbyt aktywni wcześniej. Jednak warto przebrnąć przez ten moment, by móc w pełni cieszyć się korzyściami z uprawiania sportu – poprawą kondycji, poprawą stanu zdrowia i… dobrym humorem. Sport przecież powoduje produkcje endorfin w mózgu. A endorfiny nie bez przyczyny nazywane są hormonami szczęścia

Przygotuj się

Żeby uprawiać sport trzeba się przygotować. Dotyczy to również kwestii sportowej garderoby, w tym również, skarpet sportowych.
O ile o zaletach odpowiednich butów, które dopasowane są do uprawiania danej dyscypliny sportu wcale nie trzeba nic pisać, bo o kwestii butów napisane zostało już wszystko. To jednak skarpety sportowe nadal są częścią odzieży, której wielu nie docenia. A niesłusznie.
Skarpetki sportowe przecież znacząco różnią się od skarpet zwykłych, które nie są przeznaczone do uprawiania sportu.

Zalety korzystania ze skarpet sportowych

Na naszych stopach znajduje się około dwóch i pół tysiąca gruczołów potowych. To więcej niż gdziekolwiek indziej. Sprawia to, że nasze stopy w normalnych warunkach potrafią wyprodukować w ciągu doby około szklanki potu. Przy uprawianiu sportu ta intensywność zwiększa się. Dlatego skarpetki sportowe stworzone są z włókien, które świetnie odprowadzają pot. Ponadto spora część z nich jest skarpetami antyzapachowymi, co jest rzeczą, która powoduje duży komfort. Nikt przecież nie lubi rozsiewać zapachów.
Inną zaletą skarpet sportowych jest ich kompresyjność.
Sportowe skarpety kompresyjne to skarpety, które stworzone są tak, że powodują stopniowy ucisk żył. To z kolei sprawia, że poprawia się krążenie w mięśniach łydki i przyspiesza proces regeneracji zmęczonych stóp.
A wszystko to dlatego, że sportowe skarpety kompresyjne powodują nacisk na zastawki w żyłach. Te z kolei szybciej się domykają i szybciej pompują krew w stronę naszego serca. Jednocześnie wchłaniają kwas mlekowy. W dodatku mięśnie naszych łydek, a także ścięgna i wiązadła ulegają stabilizacji, a to z kolei powoduje, że minimalizacji ulega ryzyko doznania kontuzji związanej z przeciążeniem.
Dlatego, odpowiadając na pytanie – czy warto? Z czystym sumieniem można odpowiedzieć, że tak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *