Obrazy Jana Matejki i cechy charakterystyczne dla jego twórczości

Jan Matejko

Urodzony 24 czerwca 1838 roku, zmarł 1 listopada 1893 – mowa oczywiście o znanym polskim malarzu oraz twórcy najwybitniejszych dzieł sztuki o nazwisku Jan Matejko. Obrazy, jakie malował przede wszystkim poruszały tematykę historyczną oraz batalistyczną. Oprócz tego, że był sławnym artystą, to dodatkowo nauczycielem. Pod jego okiem szlif zdobywali tacy malarze, jak Jacek Malczewski, Józef Mehoffer czy Stanisław Wyspiański.

Jego talent ukazał się już we wczesnym wieku, ponieważ mając 24 lata powstało pierwsze dzieło Jana Matejki. Obraz, o którym mowa, to oczywiście „Stańczyk”, który powstał w czasie trwania powstania styczniowego. Artysta z uwagi na swój kiepski wzrok nie był w stanie walczyć, jednak tą ułomność starał się rekompensować finansowo. Znany był ze swej wyjątkowej szczodrości, czego dowodem był fakt, że zarobione pieniądze przekazywał na liczne cele charytatywne.

Złoty Medal oraz Legia Honorowa – to odznaczenia, jakimi został uhonorowany Jan Matejko. Obrazy (z uwagi na wspomniane tytuły) zyskały przez to większą popularność, co w efekcie miało przełożenie na poprawę sytuacji materialnej artysty. Oprócz tworzenia dzieł, malarz dorabiał sobie piastując etat dyrektora Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie, a także jako działacz upiększania miasta oraz ochrony zabytków. Zmarł nieoczekiwanie, na skutek pęknięcia wrzodu żołądka w wieku 55 lat.

Jak zostało to już wcześniej nadmienione, artysta pasjonował się w malarstwie historycznym. Zegarmistrzowska precyzja oraz drobiazgowość – to cechy charakterystyczne typowe dla twórczości Jana Matejki. Obrazy odzwierciedlają ów precyzję, ponadto są przepełnione dynamiczną akcją, przez co obserwujący odnoszą wrażenie, jakby znajdowali się w miejscu akcji, która zazwyczaj obejmowała wiele wątków, skłaniając tym samym widza do refleksji. Intensywność barw – to kolejna cechą, jaką posługiwał się Jan Matejko. Obrazy ukazywały perfekcyjny kontur postaci na gładkiej powierzchni, czemu sprzyjało oszczędne wykorzystywanie farb. Jednak twórczość artysty ukazywała znacznie więcej niż pole bitwy. Na jego obrazach możemy zauważyć kiedyś obowiązujące stroje, ale również style panujące w architekturze czy też sprzęty lub inne akcesoria. Dzięki czemu łatwiej można było zgłębić kulturę i tradycje panujące w ówczesnym czasie.

Twórczości Jana Matejki nie można jasno i zwięźle opisać pod postacią jednoznacznej definicji. Jego dzieła wielokrotnie były przyrównywane do malarstwa „wielkiej maniery”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *