Trampki dziecięce – jakie powinny być?

trampki dziecięce

Na pewnym etapie każde dziecko potrzebuje odpowiedniego obuwia w stylu trampek. Niestety, wielu rodziców nie wie, w jaki sposób wybierać buty dla dzieci w różnym wieku, a to może w przyszłości zakończyć się poważnymi problemami z poruszaniem i stawami.

Trampki dziecięce są jednymi z najpowszechniej kupowanych butów dziecięcych – sprawdzają się zarówno na podwórku, jak i podczas wyjazdów. Często szkoły wymagają odpowiedniego obuwia z antypoślizgową oraz jasną podeszwą, zarówno na zajęcia sportowe, jak również na co dzień, podczas chodzenia po korytarzach. Warto jednak trampki wybierać uważnie i stosownie do wieku dziecka.

Bazar? Zła inwestycja

Wielu rodziców, chcąc zaoszczędzić na i tak kosztownym utrzymaniu dzieci, decyduje się na zakup trampek dziecięcych na bazarze. Taka decyzja właściwie nigdy nie będzie dobra, a dla młodszych dzieci może okazać się wręcz szkodliwa dla zdrowia. Podstawową kwestią jest materiał, z którego wykonano but. Stosowanie gumy kiepskiej jakości sprawi, że stopy będą się bardzo pocić, a dodatkowo podeszwa będzie się nieregularnie ścierać, co w efekcie przełoży się na tworzenie odcisków na stopie dziecka.
Co więcej, trampki dziecięce powinny być również odpowiednio uszyte i wyprofilowane. Podeszwa powinna być taka, aby umożliwiać dziecku zachowanie prawidłowej postawy. Miejsce na palce nie może być ograniczone, bo grozi to tworzeniem się odgnieceń, ale i zaburzeniem ruchliwości palców u młodszych dzieci. Materiał powinien być przyjazny dla stopy, a więc musi przepuszczać powietrze; w innym przypadku będzie powodował stany zapalne skóry.

Różne trampki dziecięce w różnym wieku

Dla najmłodszych dzieci wybiera się obuwie nieco inaczej niż dla starszaków. Stopa malucha rośnie bardzo szybko, dlatego buty powinny mieć kilka centymetrów zapasu z przodu – nie mogą spadać, ale muszą dawać odpowiednią przestrzeń dla palców. Podeszwa powinna być bardzo elastyczna, a z tego powodu najlepiej sprawdzają się trampki z naturalnej, dość miękkiej gumy, która będzie wykrzywiać się razem ze stopą. Co więcej, podeszwa powinna być również dość szeroka, aby stopa wygodnie na niej leżała, a także dość gruba, aby nie powodować dyskomfortu przy chodzeniu.
W przypadku starszych dzieci wybór trampek dziecięcych jest nieco prostszy. Istotne jest, aby miały właściwy rozmiar oraz proste sposoby zapięcia – zazwyczaj wiązanie, ale nie tylko; popularne są też buty na rzepy. Powinny również dobrze przylegać do stopy, zwłaszcza jeśli mają być używane podczas uprawiania sportu – zapobiegnie to kontuzjom, np. zwichnięciom kostki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *