Wymiana filtrów samochodowych

olej silnikowy

W każdym samochodzie istnieją części, które wymagają regularnego nadzoru oraz wymiany, niezależnie od ich formy. Istotne jest to, aby właściwie zadbać o samochód w trakcie eksploatacji, ponieważ będzie to kwestia wpływająca po prostu na działanie auta – im lepiej będziemy dbać o to, aby zajmować się autem i regularnie wymieniać części, tym dłużej będzie nam ono służyć bez konieczności ponoszenia dodatkowych wydatków na naprawy. Jednymi z części, o których wymianę zwłaszcza trzeba dbać, są filtry samochodowe.

Istnieją trzy najważniejsze rodzaje filtrów samochodowych, o których wymianie trzeba pamiętać w regularnych odstępach czasu. Pierwszym z nich jest filtr oleju – jego rola jest dość istotna, ponieważ uzupełnia działanie innych filtrów. Przede wszystkim jego najważniejszym działaniem jest oczyszczanie oleju z zanieczyszczeń, które potem mają dostawać się do silnika. O wymianie filtrów zazwyczaj się pamięta głównie dlatego, że stan filtra sprawdzany jest na przeglądzie co roku – i wtedy właśnie również wymieniany. Jeśli ktoś jeździ bardzo dużo, to powinien wymieniać tego rodzaju filtr już po 10-20 tysiącach kilometrów, zależnie od modelu oraz typu filtra oraz silnika. Sam filtr nie jest zbyt kosztowny, jednak jego wymiana w całości zestawu może kosztować do kilkuset złotych.

Kolejnym filtrem samochodowym, o którego wymianie należy pamiętać, jest filtr powietrza. Jego najistotniejszą rolą jest po prostu zapobieganie dostawaniu się zanieczyszczeń do silnika. Niestety, filtr ten nie jest aż tak dobry, aby zatrzymywać wszystkie zanieczyszczenia, dlatego istotne jest, aby używać go do spółki z filtrem oleju, który dodatkowo czyści z zanieczyszczeń zarówno powietrze, jak również olej silnikowy. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że działanie filtra powietrza jest szczególnie istotne – zwłaszcza że kurz, który może dostać się do silnika, uszkadza jego tłoki i cylindry, a to prowadzi do konieczności wymiany całej jednostki napędowej. W zasadzie te filtry samochodowe nie są drogie – jeden kosztuje od kilkudziesięciu do około stu złotych – jednak jego wymianę powinien prowadzić najlepiej specjalista. Sam filtr należy wymieniać co rok, aczkolwiek jeśli często korzystamy z auta, to powinniśmy sprawdzać stan tego filtra, a wymieniać go co 15-20 tysięcy kilometrów.

W zasadzie w większości filtry samochodowe są dość zaniedbywane, ale chyba najbardziej zaniedbywanym jest filtr paliwa. Wciąż uważa się, że jego działanie jest odpowiednie, póki silnik dobrze działa, a wymiana tego filtra następuje przede wszystkim podczas awarii silnika. Tymczasem taki filtr należy wymieniać zależnie od auta, rodzaju silnika oraz samego typu filtra. W przypadku silników Diesla należy wymieniać filtr co 15-20 tysięcy kilometrów, podczas gdy silniki benzynowe wydłużają ten dystans nawet do 50-100 tysięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *