Czy gaz pieprzowy jest skuteczny?

gaz pieprzowy

Na liście legalnych środków odstraszania, których możemy użyć w sytuacji bezpośredniego zagrożenia naszego zdrowia, życia lub mienia, znajduje się gaz pieprzowy. Ten niepozorny środek chemiczny, zwykle zamknięty w niewielkiej puszce, którą możemy nosić w kieszeni spodni lub kurtki, w torebce lub we wnętrzu plecaka, potrafi wywołać silne uczucie bólu, pieczenia i łzawienia oczu u napastnika i tym sposobem dać nam czas na ucieczkę lub wezwanie pomocy. Substancja chemiczna potocznie określana gazem pieprzowym nie jest niebezpieczna dla zdrowia lub życia rażonej nim osoby, jest to jednak substancja silnie drażniąca, a przez to skuteczna w odstraszaniu potencjalnego napastnika lub napastników.

gaz pieprzowyJak działa gaz pieprzowy?

Substancją drażniącą w gazie pieprzowym jest kapsaicyna. Jest to naturalna substancja, która odpowiada za uczucie pieczenia podczas jedzenia ostrej papryki. Kapsaicyna podrażnia śluzówkę powodując jej obrzęk i towarzyszące mu uczucie bólu oraz pieczenia. Jeśli strumień gazu skierujemy w stronę twarzy napastnika, po kilku chwilach odczuje on obezwładniający ból, który uniemożliwi lub w znaczący sposób utrudni kontynuowanie ataku. Sam gaz pieprzowy może mieć formę rozproszonej mgiełki, strumienia lub żelu. Najczęściej spotykaną wersją są gazy emitujące rozproszoną mgiełkę, co ułatwia celowanie – nie musimy wycelować wprost w twarz przeciwnika, by drobiny gazu jednak dodarły do jego oczu, nosa i gardła, wywołując uczucie pieczenia i bólu. Niestety niekiedy jest to broń obusieczna. Źle wycelowany gaz może dostać się również do naszych oczu.

Działanie gazu pieprzowego potrafi utrzymywać się przez czas kilkunastu-kilkudziesięciu minut, w zależności od dawki i celności rażenia. Niektóre gazy dodatkowo posiadają specjalny barwnik, którego nie da się usunąć zwykłymi środkami tj. woda czy chusteczka higieniczna, co ułatwia ewentualną identyfikację napastnika nawet po kilku godzinach od momentu zdarzenia – użycia na tej osobie gazu z barwnikiem.

Kiedy gaz pieprzowy jest skuteczny?

Gaz to środek obrony bezpośredniej i jego użycie wymaga bezpośredniego kontaktu z napastnikiem. Im mniejsza odległość do napastnika, tym większa szansa, że użycie gazu pieprzowego przyniesie oczekiwany skutek. Gaz pieprzowy użyty bezpośrednio na twarz przeciwnika niemal zawsze pozwala sparaliżować jego ruchy na co najmniej kilka-kilkanaście minut. W praktyce jest to czas, który wystarczy na ucieczkę lub wezwanie pomocy. Niestety gaz to broń obusieczna, która może dosięgnąć zarówno napastnika, jak i osobę, która użyła gazu. Dlatego używanie gazu w pomieszczeniach zamkniętych lub przy silnym wietrze jest raczej kiepskim pomysłem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *