Trudna automatyka

automatyka

Jeśli chodzi o polskie Politechniki, to automatyka jest jednym z najmniej obleganych kierunków. Tak naprawdę to chyba ciężko byłoby jednoznacznie stwierdzić z czego to wynika. Mimo że prawie wszyscy absolwenci po zakończeniu tego kierunku są w stanie znaleźć dobrze płatną pracę w zawodzie, wydawać by się mogło że prawie nikt nie chce się podjąć ryzyka i zdecydować się na wykonywanie tego zawodu. Teraz być może i mamy trzech lub więcej kandydatów na miejsce, ale jeszcze kilka lat temu przyjmowano wszystkich chętnych i wciąż były wolne miejsca. Ciężko stwierdzić, z czego to wynika.

Dlaczego automatyka jest mało popularna?

Pierwszym powodem, który przychodzi mi do głowy, jest oczywiście fakt, iż przecież jest to bardzo trudny kierunek. Mimo że (chociaż tak jest z większością kierunków na tej uczelni) łatwo jest zdać, jeszcze łatwiej jest, jak to się mówi, wylecieć ze studiów. Nie dzieje się tak bez powodu. Przecież nauki techniczne słusznie noszą miano tych najtrudniejszych, tych, na których utrzymanie się często wręcz graniczy z cudem. Chociaż jeśli mam być szczera, to uważam, że jest w tym sporo przesady. Studenci politechniki zwykle nie należą do tych najpilniejszych i nie uczą się o ile nie zostaną do tego przymuszeni. To ostatecznie skutkuje się uczeniem od sesji do sesji i zapominaniem większości informacji. Wróćmy jednak do punktu wyjścia.

Czym jest automatyka?

Chyba najpierw należałoby wyjaśnić, czym tak naprawdę jest automatyka. Chociaż chyba każdemu nazwa owa obiła się kiedyś o uszy, wydawać by się mogło, że nie ma zbyt wiele osób, które wiedzą co to jest właściwie za dziedzina. Niektórzy wręcz notorycznie mylą ją z automatyzacją. Tymczasem bardzo ważne jest to, aby umieć odróżnić oba procesy. Już tłumaczę więc, na czym polega różnica. Automatyzacja to ogólnie dążenie do ograniczenia roli człowieka w różnorodnych procesach. Można więc stwierdzić, że automatyka jest niejako podgrupą automatyzacji. Z drugiej jednak strony automatyka to ogólnie zagadnienia, które służą do sterowania różnorodnymi procesami. Wróćmy jednak do punktu wyjścia. Nie ulega wątpliwości, że nie ważne jakich argumentów byśmy nie wyszukiwali, nie jest to łatwa dziedzina.

Automatyka jest czymś, bez czego chyba ciężko byłoby się obyć w dzisiejszym świecie. Otacza nas ona praktycznie ze wszystkich stron. W dzisiejszych czasach niewiele procesów odbywa się jedynie za pomocą ludzkich mięśni. Chyba trzeba przyjąć to do wiadomości. Właśnie z tego powodu ważne jest to, aby specjaliści w tej dziedzinie zaliczali się do prawdziwych profesjonalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *