Uwolnij książkę !

Lubisz czytać książki, chciałbyś tym zarażać innych, ale nie masz pomysłu jak? Może czas zainteresować się bookcrossingiem? Jest to ciekawa idea, która potrafi bardzo wciągnąć i obudzić prawdziwą miłość do książki. Na początek trochę historii. Pojęcie to narodziło się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku i w błyskawicznym tempie objęła całą Ziemię. 8 lat po powstaniu idei po świecie krążyło ponad 5,5 miliona książek! Ruch liczy sobie około 800 tysięcy pasjonatów, w ilości tej zawiera się prawie 15 tysięcy Polaków.  Na czym zatem bookcrossing polega? Jest to przekazywanie (a raczej uwalnianie) książek poprzez pozostawianie ich w różnych miejscach. Istnieją wyznaczone punkty, w których można owe książki zostawiać. Po każdym przeczytaniu należy książkę zostawić w tym samym lub wyznaczonym innym miejscu, aby kolejna osoba mogła ją przeczytać. Miejscami tymi są najczęściej ulice, uczelnie, tramwaje, autobusy, ławki w parkach, itp. Książa winna zawierać także wiadomość o zjawisku bookcorssingu oraz o tym, że jeśli znalazca chce, może ją wziąć ze sobą do domu i przeczytać. Motto bookcrosserów brzmi mniej więcej tak: książki są więzione w domach, one jednak wolą przechodzić z rąk do rąk, aby wielu ludzi miało do nich dostęp. Chodzi przede wszystkim o to, aby nie było granic, aby przypadkowa osoba, która znalazła książkę, mogła się nią ubogacić.

czytanie_ksiazekW Polsce bookcrossing pojawił się w październiku 2003 roku. W tym samym czasie powstały dwa główne portale internetowe dotyczące uwalniania książek: bookcrossing.pl (założycielem jest Maciej Śliżyński oraz Lechosław Gawroński), a także gazeta.pl/podajksiazke – dzięki Tomaszowi Brzozowskiemu przy wsparciu „Gazety Wyborczej”. Po roku strona Brzozowskiego zakończyła działalność.

Warto wspomnieć, że w 2003 roku uczniowie XXX Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Krasickiego w Łodzi uwolnili aż 400 książek. Miało to miejsce w autobusach, w hipermarketach, teatrach, kinach, na ławkach. Elementem całej akcji było wydarzenie kulturalne „Uwolnij książkę” odbywające się przy ulicy Piotrkowskiej. Pierwsze Święto Wolnych Książek miało miejsce 6 kwietnia 2004 roku, tego dnia odbyło się kilka marszy oraz happeningów. Potem jednak data święta została zmieniona ze względu na uwagi nauczycieli.

Na oficjalnej stronie bookcrosserów w Polsce – bookcrossing.pl – pobrać i wydrukować można etykiety dla znalezionych książek, dzięki czemu tworzona jest lista tytułów i opinii. Dzięki etykiecie można również prześledzić historię podróży danej książki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *