Czym się kierować przy zakupie quadrocoptera – podstawowe informacje

Walkera Scout X8

Bezzałogowe statki latające to jedna z najszybciej rozwijających się nowych technologii. Dawno minęły już czasy, w których popularne drony były wykorzystywane wyłącznie w celach wojskowych. Obecnie korzystają z nich naukowcy, meteorolodzy, filmowcy, fotografowie, a także zwykli ludzie szukający nowych sposobów na spędzenie wolnego czasu. Najpopularniejszym rodzajem drona jest quadrocopter, czyli bezzałogowy statek powietrzny wyposażony w cztery silniki i cztery śmigła. Poniżej przedstawiamy kilka sugestii dotyczących tego, czym się kierować przy zakupie sprzętu tego typu.

Drony dostępne na rynku bardzo się różnią ze względu na rozmiar. Te najmniejsze zmieszczą się nawet w kieszeni, te największe trzeba składać, aby zmieściły się w samochodowym bagażniku. Jedne i drugie mają mocne strony: małe drony są bardziej zwrotne, zużywają mniej energii, można się nimi swobodnie bawić nawet w zamkniętych pomieszczeniach, są też mniej podatne na gwałtowne podmuchy wiatru (nie występuje tu „efekt żagla”). Z drugiej strony, przy pomocy małego quadrocoptera trudniej nagrać dobrej jakości film lub zrobić dobre zdjęcie, ponieważ sprzęt ten (a) bardzo gwałtownie reaguje na komendy i (b) nie udźwignie lepszej jakości kamery.

Kwestią, z której wielu laików nie zdaje sobie sprawy jest to, że nie każdy dron posiada kamerę. Niektóre modele bez kamery pozwalają na jej zamontowanie, jednakże wszystko zależy od tego, czemu mają służyć nasze loty. Quadrocopter bez kamery jest szybszy i bardziej zwrotny, zużywa mniej energii i w związku z tym można nim latać dłużej. Łączenie latania z nagrywaniem oznacza bardziej powolny, stabilny i krótszy lot. Dlatego kupując drona powinniśmy sobie zadać pytanie, do jakiego rodzaju lotów ma on nam służyć.

Wyłączając fanów lotnictwa i modelarstwa, większość osób planujących zakup drona myśli o modelu posiadającym kamerę, a przynajmniej możliwość jej zamontowania. O jakości kamery świadczy oczywiście maksymalna rozdzielczość oraz liczba klatek na sekundę, przy czym te same parametry, które znamy ze smartfonów, niekoniecznie sprawdzą się w kamerze quadrocoptera. Jeżeli zależy nam na płynnym i ostrym obrazie, musimy zainwestować w quadrocopter wystarczająco silny, aby mógł udźwignąć większą kamerę, np. marki GoPro. W przeciwnym razie spodziewajmy się jakości nagrania typowej dla kamerek internetowych stosowanych w laptopach.

Absolutnie kluczowym elementem wyposażenia naszego drona jest aparatura sterująca. Parametrem, na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, jest zasięg nadajnika. Powinien on wynosić przynajmniej 100m. Bardziej zaawansowany quadrocopter będzie posiadał opcję śledzenia obrazu nagrywanego przez kamerę na bieżąco przy użyciu tabletu bądź smartfona. Najtańsze drony mają kontrolery z niewielkimi wyświetlaczami LCD; nie spodziewajmy się jednak po nich zbyt wiele.

Kierując się powyższymi wskazówkami, z pewnością nie będziemy zawiedzeni tym, co kupiliśmy. Pierwsza przygoda z quadrocopterem może stać się dla nas początkiem fascynującego hobby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *