Oświetlenie LED – czy warto się na nie decydować?

oświetlenie led

Żarówki LED miały być prawdziwą rewolucją na rynku artykułów oświetleniowych. Czy w istocie są takim wspaniałym osiągnięciem, które pozwala zaoszczędzić nam masę pieniędzy? Przyjrzyjmy się oświetleniu LED nieco bliżej.

Budowa – oświetlenie LED

oświetlenie ledDiody LED składają się z półprzewodników, które tworzone są przez dwie warstwy. Kiedy prąd zostaje podłączony, elektrony „przeskakują” między warstwami, wydzielając nadmiar energii. Światło, które widzimy, jest właśnie efektem tego nadmiaru energii. Taka budowa sprawia, że oświetlenie LED nie potrzebuje dużo energii w momencie zapalenia światła. Klasyczne żarówki, które używane są już coraz rzadziej, potrzebowały w tym momencie dużo więcej energii. Wpływało to nie tylko na wysokość naszych rachunków za energię elektryczną, ale także na tempo zużycia żarówki.

Diody LED pozwalają również na stosowanie urządzeń niewielkich rozmiarów. To właśnie ta cecha sprawiał, że oświetlenie tego rodzaju jest tak popularne w domach. Tu, gdzie tradycyjne żarówki byłyby bardzo trudne do zamontowania, szeregowo rozmieszczone oświetlenie ledowe sprawdzi się idealnie. Dodatkowo warto podkreślić, że oświetlenie LED jest dużo bardziej odporne na działanie kurzu i wilgoci. Bez obaw można je więc umieszczać w pobliżu nie tylko kuchenki, ale również zlewozmywaka.

Oświetlenie LED to również bardzo długi czas użytkowania. Podaje się, że średni czas palenia się żarówki ledowej to blisko pięćdziesiąt tysięcy godzin. Dla porównania – tradycyjna żarówna wytrzyma maksymalnie tysiąc pięćset godzin. Kolejnym plusem żarówek LED jest fakt, że nie palą się one od razu – wraz z utratą żywotności zaczynają po prostu świecić coraz słabiej. Jest to doskonały sygnał, który pokazuje, że czas pomyśleć o kupnie nowej żarówki.

Jak kupować?

Udając się do sklepu po oświetlenie typu LED, trzeba przede wszystkim zapamiętać, że liczba Watów nie ma tu już tak wielkiego znaczenia. Liczy się przede wszystkim liczba tak zwanych lumenów (jest to jednostka miary, która określa strumień świetlny). Koniecznie trzeba więc zapoznać się z następującym przelicznikiem (chodzi o odniesienie do tradycyjnych żarówek):

  • 25W to 250 lumenów;
  • 75W to 1060 lumenów;
  • 100W to 1530 lumenów.

Przy czym żarówka LED o mocy 7W gwarantuje nam jasność na poziomie 500 lumenów.

Istotny dla wyboru dobrego oświetlenia LED jest również kąt świecenia. Tutaj pod uwagę bierzemy przede wszystkim miejsce, w którym ma znaleźć się lampa czy żyrandol oraz sytuacje, w jakich zamierzamy z oświetlenia korzystać. W nocnej lampce dobre będą żarówki LED o skupionej wiązce światła, w żyrandolu – te o kącie świecenia nie mniejszym niż sto dwadzieścia stopni.


Artykuł przygotowany we współpracy z sklepem LEDBel.pl – http://www.ledbel.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *