Bezpieczeństwo użytkowania schodów i ich funkcjonalność.

schody zabiegowe

 Funkcjonalność oraz bezpieczeństwo użytkowania schodów to dwie podstawowe kwestie, które powinny być rozstrzygnięte już na etapie wyboru określonego typu konstrukcji. Co bowiem z tego, że wybrane przez nas schody będą super bezpieczne, jeśli ich funkcjonalność zostanie przez to ograniczona do niezbędnego minimum. Podobnie działa to w drugą stronę. Co z tego, że schody będą niezwykle wygodne, jeśli korzystanie z nich będzie wiązało się z ryzykiem upadku lub potknięcia.

W większości sytuacji wybór konkretnej konstrukcji będzie zatem wynikiem kompromisu pomiędzy kwestiami bezpieczeństwa, a funkcjonalnością samych schodów. Zwykle przyjmuje się, że najwygodniejsze w użytkowaniu są schody proste lub dwu, trzybiegowe. Montaż tego typu schodów wymaga jednak sporej ilości wolnej przestrzeni, a taką przestrzenią nie każdy z nas dysponuje. W takiej sytuacji alternatywą stają się schody zabiegowe. Niestety konstrukcje tego rodzaju mają swoje wady. Stopnie schodów zabiegowych zwężają się w kierunku osi schodów, a zatem szerokość stopni w żadnym momencie nie będzie równa. Wygoda korzystania z takich schodów, jest w pewnym stopniu ograniczona, a ryzyko potknięcia się na nich, jest znacznie większe niż w przypadku konstrukcji prostych.

schody zabiegowe

Aby podnieś bezpieczeństwo użytkowania schodów niezależnie od ich rodzaju – czy będą to schody proste, czy też wspomniane schody zabiegowe – warto montować przy krawędziach schodów specjalne poręcze i barierki zabezpieczające. Takie rozwiązania z jednej strony pomaga podczas schodzenia i wchodzenia po schodach – jest się czego przytrzymać. Z drugiej strony zabezpiecza przed wpadnięciem w prześwit pomiędzy schodami (wolna przestrzeń przy osi schodów w schodach dwu lub wielobiegowych). Ważnym elementem podnoszącym bezpieczeństwo poruszania się po schodach, jest również kształt samych stopni. Kanciaste stopnie podnoszą ryzyko zahaczenia stopy i bolesnego w skutkach upadku. Wyprofilowane stopnie z wymodelowaną krawędzią ułatwiają wchodzenie, stanowiąc jednocześnie estetyczną formę wykończenia samych schodów. Jak dodatkowe zabezpieczenie przed poślizgnięciem można stosować również specjalne karbowane nakładki antypoślizgowe lub zamówić właśnie w ten sposób przygotowane stopnie.

Wracając do kwestii funkcjonalności schodów, to w tym przypadku decydujące znaczenie ma przestrzeń, jaką dysponujemy. Jeśli tej przestrzeni mamy mało, musimy decydować się na mniej wygodne schody zabiegowe lub kręcone. Jeśli takiej przestrzeni mamy więcej, możemy pozwolić sobie na wygodne schody proste lub dwubiegowe. W każdym przypadku warto jednak pomyśleć o ich właściwym zabezpieczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *