Filtry do wody jako urządzenie oczyszczające wodę

filtr do wody

Woda zdrowia doda. Jednak, żeby tak było, musi to być zdrowa woda. Dlatego wielu ludzi decyduje się na kupno filtra do wody. Warto wiedzieć, że przed jego zakupem powinniśmy najpierw przeprowadzić badanie jakości wody. W przypadku, gdy pochodzi z wodociągu, wówczas zakład na nasze życzenie powinien przedstawić aktualne badanie. Jeśli doprowadzana jest we własnym zakresie, wówczas to naszym obowiązkiem jest przeprowadzenie dokładnej analizy.

Filtry do wody okazują się niepotrzebne, jeśli poddana badaniu próbka wody mieści się w granicach ustalonych przez sanepid. W przeciwnym razie urządzenie może pozbawić wodę wszystkich cennych dla niej właściwości, pozostawiając ją wyjałowioną. W miejscach, w których woda spełnia określone wymogi można zamontować jedynie filtr mechaniczny, który dla zdrowia człowieka jest w pełni bezpieczny. Jego zadaniem będzie oczyszczenie wody z zanieczyszczeń, takich jak piasek, muł czy szlam. W pozostałych przypadkach zalecane jest użycie filtra do wody z odwróconą osmozą. Urządzenie zwykle montuje się w szafce pod zlewem kuchennym. Zawarta w niej błona osmotyczna działa na zasadzie sitka, które po zastosowaniu procesu osmozy oczyszcza wodę z wszelkich zanieczyszczeń. Błona zatrzymuje nie tylko rdzę, piasek i zanieczyszczenia mechaniczne, ale również metale ciężkie, a nawet bakterie i wirusy, a więc wszystkie te związki, które zagrażają życiu i zdrowiu człowieka. Badania wykazały, że filtry do wody działające na zasadzie odwróconej osmozy są w stanie zatrzymać nawet niewielkie zanieczyszczenia, o wymiarach od 0,1 do 0,001 mikrometra. Tak oczyszczona woda używana jest zwykle do kąpieli, do mycia warzyw i owoców, przyrządzania posiłków czy parzenia kawy lub herbaty. Po poddaniu jej mineralizacji, może być również pita. Woda oczyszczana drogą odwróconej osmozy jest szczególnie zalecana alergikom. Dzięki specjalnej membranie, która umożliwia zatrzymanie wszelkich alergenów znajdujących się w wodzie i składników drażniących skórę, może okazać się lekarstwem dla pacjentów borykających się z szeroko pojętymi uczuleniami, np. atopowym zapaleniem skóry.

Innym rodzajem urządzenia oczyszczającego wodę z zanieczyszczeń są filtry do wody z wkładami węglowymi, które odpowiedzialne są za usunięcie z wody chloru, który jest winowajcą pojawiania się brzydkiego zapachu czy specyficznego smaku. Równie dobrze radzi sobie z pestycydami, herbicydami czy innymi zanieczyszczeniami organicznymi, które wywołują tworzenie się żółtego odcienia na wodzie. Niektóre filtry zostały dodatkowo wzbogacone o właściwości bakteriobójcze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *